شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.

Urbanity

Welcome to انجمن تخصصی شهرسازی ایران, Guest! Log In or Sign Up
کاربر گرامی با عرض سلام، تقاضا داریم جهت استفاده از حداکثر امکانات تالار گفتگوی شهرسازان در سایت عضو شوید یا از کاربری فعلی خود وارد شويد . با تشکر
عضویت در انجمن شهرسازی ورود به انجمن شهرسازی

معرفي کالا و خدمات شما در اين صفحه

هر 24 ساعت کالا و خدمات شما براي 12000 نفر نمايش داده مي شود


فنآوري نانو و كاربردهاي شهري آن
زمان کنونی: ۳-۵-۱۳۹۳، ۰۲:۲۹ صبح
1 کاربر حاضر در تاپیک: (0 عضو, و 1 مهمان). 1 مهمان
نویسنده: sharare36
آخرین ارسال: sharare36
پاسخ: 1
بازدید: 916
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فنآوري نانو و كاربردهاي شهري آن
نویسنده پیام
اعضای طلایی


امتیاز فعالیت درانجمن: 718
وضعیت : آفلاین
شماره کاربر :215
سپاس های داده شده: 0
سپاس های دریافت شده: 85 در 68 پست
ارسال‌ها: 931
تاریخ عضویت: بهم ۱۳۸۸
اعتبار: 8

سپاس ها 548
سپاس شده 2191 بار در 667 ارسال

ارسال: #1
فنآوري نانو و كاربردهاي شهري آن
فنآوري نانو و كاربردهاي شهري آن

آلوين تافلر در كتاب "موج سوم" خود و در جاي جاي مباحث و سنتزهاي مكتوب تلاش نموده است كه تفاوتهاي اساسي ميان آنچه كه خود تحت عنوان سه موج از تمدن بيان داشته است را بيان نمايد. بر پايه تجزيه و تحليلهاي وي " موج سوم" كه در واقع استنتاجي از آناليزهاي وي از حال حاضر و آينده نگري اوست با "خروش موج سوم در برابر ديدگان ما دو چيز راه خود را باز مي كند: اول، حركت در جهت انتقال جامعه به سطح عاليتري از تنوع: يعني انبوه زدايي جامعه انبوه. ديگري، شتاب: يعني تحول تاريخي [كه] با سرعتي بيشتر تحقق مي يابد. اين دو با هم فشارهاي عظيمي بر افراد و نهادها وارد مي آورند، و درگيري و منازعه بزرگ را دامن مي زنند و آن را تشديد مي كنند".[1][1] به عبارتي ديگر جهان آينده از منظر آلوين تافلر، جهاني خواهد بود كه شاخصه هاي قبل خود را در قالب متد نويني تعريف كرده و تمامي تغييرات و دگرديسيها با سرعتي بسيار بيشتر و سريعتر صورت خواهد گرفت. كتاب وي در سال 1980 ميلادي (سال 1358)[2][2] به چاپ رسيده و تاكنون حدود 28 سال از آن زمان سپري شده است. كامپيوتر، الكترونيك، وسائل ارتباط جمعي به ويژه خطوط و وسائل ارتباطي بيشتر از پيش گسترش يافته و حقيقتاً تحقيقات و پژوهشهايي كه طي ادوار تاريخي گذشته حتي بعضاً قرنها و يا سالهاي متمادي طول مي كشيد، اكنون به دقايق رسيده و هر لحظه نتايج پژوهشي نويني از نقاط مختلف دنيا مخابره مي گردد. اين همان موجي است كه تائيدي برافكار و نظرات نويسنده كتاب "موج سوم" بوده و موكداً موجي است كه بياني از وقوع ما انسانها در آن و درك واقع گرايانه آن دارد. پذيرش اين امر شايد بواسطه وجود علائق شخصي و عرفي افراد و نهادها به روندهاي جاري گذشته از سوي تعداد كثيري مشكل باشد اما به هر حال بنابر نظريات خيلي از جامعه شناسان و انديشمندان بزرگ، جامعه مي تواند عاملي بازدارنده در برابر خيلي از تغييرات باشد ولي هيچكس نمي تواند نافي وجود آينده اي متغير بوده و خود را از آينده بريده باشد. نبايست فراموش نمود كه انسان حاضر در مسير آينده است.

درك اين واقعيتها برنامه ريزان را وا ميدارد تا باستناد نتايج حاصله از پژوهشهاي نو، ايده ها، پروژه ها و سناريورهاي جديدي را ارائه نمايند. يكي از فنآوريهاي نويني كه در مسير فرايند موج سوم خود را نمايان ساخته است فنآوري نانو است كه در كنار ساير فنآوريها و تكنولوژيهاي نو بوجود آمده، بسيار پر مدعا بوده و حتي ادعاي بهبود كيفيت زندگي انساني را دارد. اين فن آوري تا بدآنجا پيش مي رود كه با بهره گيري از صنعت، سعي در تغيير اقتصاد داشته و اگر تفكر سيستمي مقبول باشد، مي تواند ساير علوم را تحت تاثير قرار دهد .

"اما فنآوري نانو چيست؟ فنآوري نانو هنر و علم دستكاري و بازچيني اتمها براي ساخت مواد، ابزارها و سيستمهاي مفيد در مقياس يك ميليارديم متر است.

فنآوري نانو واژه اي است كلي كه به تمام فنآوري هاي پيشرفته در عرصه كار با مقياس نانو اطلاق مي شود. معمولاً منظور از مقياس نانو ابعادي در حدود nm1 تا nm100 مي باشد (1 نانومتر يك ميليارديم متر است).

اولين جرقه فنآوري نانو (البته در آن زمان هنوز به اين نام شناخته نشده بود) در سال 1959م (1337ﻫ.ﺵ) زده شد. در اين سال ريچارد فاينمن طي يك سخنراني با عنوان «فضاي زيادي در سطوح پايين وجود دارد» ايده فنآوري نانو را مطرح ساخت. وي اين نظريه را ارائه داد كه در آينده اي نزديك مي توانيم مولكولها و اتمها را بصورت مستقيم دستكاري كنيم.

واژه فنآوري نانو اولين بار توسط نوريو تانيگوچي استاد دانشگاه علوم توكيو در سال 1974م (1352ﻫ.ﺵ) بر زبانها جاري شد او اين واژه را براي توصيف ساخت مواد (وسايل) دقيقي كه تلورانس ابعادي آنها در حد نانومتر مي باشد، بكار برد در سال 1986 اين واژه توسط كي اريك دركسلر در كتابي تحت عنوان: «موتور آفرينش: آغاز دوران فنآوري نانو» بازآفريني و تعريف مجدد شد وي اين واژه را به شكل عميق تري در رساله دكتراي خود مورد بررسي قرار داده و بعدها آنرا در كتابي تحت عنوان «ناسيستها ماشين هاي مولكولي چگونگي ساخت و محاسبات آنها» توسعه داد.

تفاوت اصلي فنآوري نانو با فنآوريهاي ديگر در مقياس مواد و ساختارهايي است كه در اين فنآوري مورد استفاده قرار مي گيرند. البته تنها كوچك بودن اندازه مدنظر نيست، بلكه زماني كه اندازه مواد در اين مقياس قرار مي گيرد، خصوصيات ذاتي آنها از جمله رنگ، استحكام، مقاومت خوردگي و . . . تغيير مي يابد. در حقيقت اگر بخواهيم تفاوت اين فنآوري را با فنآوريهاي ديگر بصورت قابل ارزيابي بيان نماييم، مي توانيم وجود عناصر پايه را بعنوان يك معيار ذكر كنيم. عناصر پايه در حقيقت همان عناصر نانو مقياسي هستند كه خواص آنها در حالت نانو مقياس با خواص شان در مقياس بزرگتر فرق مي كند .

اولين و مهمترين عنصر پايه، نانو ذره است. منظور از نانو ذره، همانگونه كه از نام آن مشخص است، ذراتي با ابعاد نانومتري در هرسه بعد مي باشد. نانو ذرات مي توانند از مواد مختلفي تشكيل شوند، مانند نانو ذرات فلزي، سراميكي و . . .

دومين عنصر پايه، نانو كپسول است. همان طوري كه از اسم آن مشخص است، كپسولهايي هستند كه قطر نانومتري دارند و مي توان مواد موردنظر را دورن آنها قرار داد و كپسوله كرد . . .

عنصر پايه بعدي، نانو لوله كربني است. اين عنصر پايه در سال 1991م (1359ﻫ.ﺵ) در شركت NEC كشف شدند و در حقيقت لوله هايي از گرافيت مي باشند. اگر صفحات گرافيت را پيچيده و به شكل لوله در بياوريم به نانو لوله هاي كربني مي رسيم . . ."[3][3]

برداشت واضح و بهتري كه از فرآيند كار مي توان انجام داد را مي توان با قرينه مفهوم اين شعر معروف فهميد كه :

خشت اول گر نهد معمار كج

تا ثريا مي رود ديوار كج

با فنآوري نانو مي توان چيدمان اتمي مواد را تغيير داد و به ساختاري كه نياز است رسيد در مصداقي، اگر در يك بنا ساختار اصلي و پي آن بصورت دلخواه و مطلوب پايه ريزي شود در نهايت بناي ساختماني دلخواه و مطلوبي خواهيم داشت.

باستناد سالنامه آماده 1381 استان آذربايجانغربي[4][4] هيچگونه توليدات و يا كارگاههايي را كه مبناي تكنولوژي بكار برد شده آنها فنآوري نانو بوده باشد وجود ندارد. حتي اين موضوع و عدم معرفه بودن لازم اين فنآوري در تعداد مجوزهاي ساخت و پروانه هاي صادره از سوي كميسيونهاي مختلف و پرس و جو از دست انداركاران و مديران اجرايي دولتي و غير دولتي نيز مشخص مي باشد .

همه اين گفته ها بيانگر آنست كه فنآوري نانو هنوز جايگاهي در اين استان بخود اختصاص نداده و اطلاع عامه از آن كمتر بوده و يا اصلاً وجود ندارد. اگر بپذيريم كه شهرها به مثابه نمادي از تمدن بشريت و نمونه عيني از تفكر ات و ايده ها و افكار آنهاست، مي بايست هر آنچه كه تازگي داشته و آخرين محصول و دست ساخته انسان مي باشد براي اولين بار در شهرها بكار برده شود[5][5] اما در حال حاضر هيچيك از فرآورده هاي منتج از ناحيه فنآوري نانو در محدوده جغرافيايي نزديك خودمان ديده نمي شود و اين بعبارتي بسيار واضحتر و بهتر بيانگر آن است كه انديشه نانو و يا نانوگرايي وجود ندارد چرا كه محصولي از نانو وجود ندارد.

در"نانو شهر" ساختمانها هوشمند خواهند بود. مصالح بكار رفته در آنها طوري ساخته خواهند شد كه خود تنظيم كننده حرارت و رطوبت درون و خارج آنها خواهد بود. تمامي شيشه هاي آنها هميشه تميز بوده و احتياجي به مصرف آب و يا كارگر و يا زحمت ياد خانمهاي خانه براي تمييز كردن آنها نخواهد بود چرا كه شيشه هاي آنها خود بر طرف كننده كثيفي خواهند بود. مصالح آنها مقاومتر و با كيفيت متفاوت خواهد بود. سيمان بكار رفته در ساخت و سازها و حتي پياده روها با اشكال بسيار متنوع و منعطف تري بوده و همانند آسفالت خيابانها قابليت انتقال آب را به زير زمين با روش منحصر بفرد خود داشته و بادوام تر خواهد بود و بديهي است به احتمال بسيار زياد شهرداري از بابت تعميرات مجدد، هزينه هاي زيادي پرداخت نخواهد نمود. خط كشي خيابانها هميشه بدليل كيفيت بالاي رنگ بكار برده شده، وجود خواهد داشت. اتومبيلها داراي تكنولوژيهاي جديدي بوده، آلايندگي كمي داشته و آسمان نانو شهر از نظر زيست محيطي تمييز خواهد بود. انسانهاي نانوشهر لباسهاي فاخرتر و با كيفيت بيشتري را كه هميشه تمييز و آراسته خواهند بود، به تن خواهند نمود. صداهاي گوش خراش اتومبيل، هواپيما يا ساير محصولات توليد شده در "موج دوم نظريه آلوين تافلر" جاي خود را به آرامش خواهند داد و شايد در نهايت ديگر نگران عدم ترميم لايه ازون نباشيم.

فرض كنيد كه مثلاً در شهري مثل اروميه كه "نانو شهر اروميه" خواهد بود، زندگي مي كنيد و فرزندتان صبح از روي رختخوابي كه بر اساس فنآوري نانو توليد گرديده و در آن اتاق و خانه با فنآوري نانو ساخته شده، است بيدار شده با آب بسيار تمييز تر دست و صورت خود را شسته، لباسهاي خود را پوشيده و پس از صرف غذا سوار سرويس مدرسه كه نه صدا دارد و نه آلايندگي و بسيار مطمئن تر است سوار شده و در آن خيابانهاي با كيفيت احداث شده بطرف مدرسه رفته و در مدرسه با بكارگيري ساير تكنولوژيهاي مدرن تحصيل كرده و برخواهد گشت. لذت تصور اين انديشه چگونه است. خطوط ارتباطي، شاهراههاي اطلاعاتي، ماهواره ها و همه چيز با كيفيت تر شده و اصولاً همان شتاب اشاره شده از سوي آلوين، نمود عيني پيدا خواهد نمود. بديهي است كه هر تغييري را مي توان با دو رويه مثبت و منفي نگاه كرد ولي اگر به رويه منفي متاثر از پديدار شدن نانو نگاه نكنيم، خواهيم گفت كه نانو در خدمت كيفيت و بهبود خواهد بود.

اميد است كه ايده اي اينچنين برتر منبعث از قوانين موضوعه پيش گفته شده جايگاه خود را يافته و متوليان و مسئولان امر بويژه اولين بار مثلاً در شهرها بمثابه نمود عيني از تمدن، متقاضي فرآورده هاي تكنولوژيهاي نوين و بويژه نانو باشند.

رضا پورمجيدي

مهندس شهرساز و كارشناس امور شهري

تكنسين Kukaku Seiri از كشور ژاپن--------------------------------------------------------------------------------


[1][1] صفحه 499 – فصل بيست و چهارم – كتاب موج سوم – نويسنده الوين تافلر – ترجمه شهيندخن خوارزمي

[2][2] باستناد اطلاعات مندرج در ابتداي كتاب فوق الاشاره كه نسخه اي از آن در دست نويسنده مقاله مي باشد.

[3][3] منبع سايت: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.(عضویت رایگان است)


[4][4] اطلاعات آماري فصل هفتم، صنعت – سالنامه آماري 1381 استان آذربايجانغربي منتشره از سوي معاونت اقتصادي و برنامه ريزي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجانغربي- زمستان 1382.

[5][5] اين مبحث صرفاً جنبه تمثيلي داشته و مي بايست اضافه نمود كه نانو حد و مرزي نداشته و مكان جغرافيايي خاصي را در بر نمي گيرد.

+ نوشته شده توسط رضا پورمجیدی در 87/03/12 و ساعت 2:1 PM | نظر بدهید
مطالب قبلی من :

امضاء:
در ضمیر ما نمی گنجد به غیر از دوست کس
هر دو عالم را به دشمن ده که ما را دوست بس
۳-۳-۱۳۸۹ ۱۲:۰۷ عصر
مطالب ایشان افزودن سپاس پاسخ به من کلیک کنید
تبلیغات
موسسه کوبهبهترین کلاس کنکور ارشد شهرسازی و طراحی شهری و برنامه ریزی شهری و مدیریت شهری

 سپاس شده توسط riazat

برای به روز رسانی موضوع کلیک کنیدMy-BB.Ir

پرش به انجمن:


[-]
آخرین مطالب ارسال شده توسط اعضا
طرح شهرسازی
شروع کننده:taftazan آخرین ارسال توسط:محبوس پاسخ ها:4 طرح شهرسازی 3 مشاهده:131 زمان:امروز
شروع ثبت نام در کلاس Revit کاربردی در شهرسازی و معماری
شروع کننده:riazat آخرین ارسال توسط:riazat پاسخ ها:2 آرشيو اطلاعيه ها مشاهده:226 زمان:امروز
نمونه گزارشکار مبانی تاسیسات
شروع کننده:bastani72 آخرین ارسال توسط:bastani72 پاسخ ها:0 تأسيسات و زيرساخت های شهری مشاهده:20 زمان:دیروز
خلاصه مبانی حمل ونقل
شروع کننده:bastani72 آخرین ارسال توسط:bastani72 پاسخ ها:0 تالار خلاصه نویسی مشاهده:23 زمان:دیروز
جزوات کارشناسی ارشد طراحی شهری (پارسه)
شروع کننده:sharare36 آخرین ارسال توسط:bastani72 پاسخ ها:42 کنکور کارشناسی ارشد طراحی شهری مشاهده:25819 زمان:دیروز
همایش آسیب شناسی نظام آموزش مهندسی شهرسازی در کشور
شروع کننده:riazat آخرین ارسال توسط:آیدا نعمت الهی پاسخ ها:1 اطلاعیه ها مشاهده:149 زمان:دیروز
نادیده گرفتن حقوق معلولین و سالخوردگان در طراحی و اجرای مبلمان شهری
شروع کننده:mehrab65 آخرین ارسال توسط:bastani72 پاسخ ها:3 مسائل و مشکلات شهری و شهرسازی مشاهده:140 زمان:دیروز
در انتخاب رشته دانشگاه آزاد کمکون کنید
شروع کننده:dwg آخرین ارسال توسط:bastani72 پاسخ ها:7 سوالات و درخواست ها مشاهده:230 زمان:دیروز
جزوه تاسیسات شهری- بخش سوم: گاز رسانی شهری
شروع کننده:maryam taban آخرین ارسال توسط:bastani72 پاسخ ها:6 تأسيسات و زيرساخت های شهری مشاهده:410 زمان:دیروز
تاریخ تمدن
شروع کننده:friendofhumanity آخرین ارسال توسط:bastani72 پاسخ ها:1 کتابخانه دیجیتالی شهرسازی مشاهده:1235 زمان:دیروز
طرح درس و جزوه کمک آموزشی درس سمینار مسائل شهری
شروع کننده:sharare36 آخرین ارسال توسط:bastani72 پاسخ ها:1 سمينار مسائل شهری مشاهده:2377 زمان:دیروز
پاور مجموعه شهری مورد نیاز کارگاه مطالعات وطرح1
شروع کننده:bastani72 آخرین ارسال توسط:bastani72 پاسخ ها:4 كارگاه مطالعات شهری مشاهده:203 زمان:دیروز
هویت شهری (urban identity)
شروع کننده:سيد محسن موسوي آخرین ارسال توسط:hamid bahri پاسخ ها:3 درك و بيان محيط شهر مشاهده:271 زمان:دیروز
کلاس مجازی مشاوره و برنامه ریزی کنکور ارشد طراحی شهری
شروع کننده:mehdizade آخرین ارسال توسط:9011403115 پاسخ ها:4 کلاس کنکور تئوری طراحی شهری-مرحله اول مشاهده:51 زمان:دیروز
پروژه طرح شهرسازی 2*کار گروهیم* +نظرسنجی
شروع کننده:*•●FallahZaDeh●•* آخرین ارسال توسط:Abbas3 پاسخ ها:87 طرح شهرسازی 2 مشاهده:871 زمان:دیروز
لینک تمام خلاصه های کتاب و جزوه های موجود تو سایت
شروع کننده:*•●FallahZaDeh●•* آخرین ارسال توسط:*•●FallahZaDeh●•* پاسخ ها:25 تالار خلاصه نویسی مشاهده:933 زمان:دیروز
پاورپوینت کتاب طراحی فضای شهری-دکتر علی مدنی پور
شروع کننده:Sharbati آخرین ارسال توسط:bastani72 پاسخ ها:41 مقالات طراحی شهری مشاهده:4235 زمان:دیروز
امنیت
شروع کننده:taftazan آخرین ارسال توسط:bastani72 پاسخ ها:2 مقالات بدون دسته بندی مشاهده:440 زمان:دیروز
53 نکته اطلاعات عمومی از نظام برنامه ریزی در ایران و شهرسازی
شروع کننده:sajjad 21 آخرین ارسال توسط:shahrsaz 1993 پاسخ ها:5 مباحث عمومی شهرسازی ایران مشاهده:258 زمان:دیروز
تصویر پانوراما
شروع کننده:dashjavad آخرین ارسال توسط:sajad13671367 پاسخ ها:4 سوالات و درخواست ها مشاهده:131 زمان:دیروز
urbanism

شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.