انجمن شهرسازی ایران
دزفول - درخواست اطلاعات و نقشه - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن شهرسازی ایران (http://anjoman.urbanity.ir)
+-- انجمن: بخش دریافت فایل ( اعضای سایت ) (http://anjoman.urbanity.ir/forumdisplay.php?fid=112)
+--- انجمن: دانلود نقشه های شهرسازی (http://anjoman.urbanity.ir/forumdisplay.php?fid=115)
+--- موضوع: دزفول - درخواست اطلاعات و نقشه (/showthread.php?tid=1136)دزفول - درخواست اطلاعات و نقشه - mairika - 2010/06/02

سلام دوستای عزیزم

به اطلاعات و نقشه های شهر دزفول احتیاج دارم
(هسته اولیه شهر-مکانیابی شهر-فرم کالبدی-پروفیل-نیمرخ-محله ها-نظام دسترسی و شبکه های ارتباطی-استخوانبندی-زیرساختها-.... و هرآنچه که مربوط به شهرسازی دزفول میشه)
ممنون میشم اطلاعاتتونو در اختیارم بذارین

پیشاپیش سپاسگزارم HeartBlush


RE: دزفول - درخواست اطلاعات و نقشه - riazat - 2010/06/02

دوست عزیز اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهم . امیدوارم شما هم فایل های شهرسازی را در سایت آپلود کنید و اگر این تحقیق شما نیز کامل شد آن را در همین قسمت در اختیار دیگر دوستان قرار دهید . از اعضای سایت هم می خواهم اگر نقشه و اطلاعاتی در رابطه با دزفول دارید در سایت آپلود کنید . با تشکر


نامگذاري وپيشينه تاريخي دزفول بنا بر بعضي مدارك تاريخي : - riazat - 2010/06/02

شهر دزفول توسط اردشير بابكان پادشاه ساساني بنا گرديده است .در برخي منابع چنين آمده كه پل قديمي دزفول كه در دوران شاپور اول ساساني بر روي رود خانه دز احداث گرديده بود.راه ارتباطي ميان دو شهر باستاني جندي شاپور و شوش بشمار مي رفته است .در كنار اين پل يك دژ (قلعه)مستحكم جهت حراست از آن ايجاد شده بود و به همين جهت اين محل را «دژپل» مي گفتند .بعد ها كه به تدريج شوش و جندي شاپور عظمت و اهميت خود را از دست دادند جمعيت كثيري به دژپل كشيده شدند وبعد با سقوط امپراطوري ايران ، نام دژ پل نيز مانند بسياري لغات ديگر بصورت دزفول تغيير پيدا كرد. در طول تاريخ بعد از اسلام شهردزفول گاهي آباد وگاهي ويران گرديد اما پيشرفت واقعي آ ن بعنوان يك شهر .بعد از ايجاد سد دز بوجود آمد.در طول جنگ تحميلي نيز عليرغم آسيب هاي فراوان و بمباران هاي متعدد هوايي كه از طرف دشمن ديد .معهذا بعلت مقاومت دليرانه اهالي وبعد از جنگ بدليل روحيه قوي وكم نظير مردم دزفول ؛بسرعت محلهاي آسيب ديده باز سازي گرديد.


دين : اسلام ، مذهب شيعه( اثني عشري)

طبیعت دزفول:

رودها : مهمترين رودخانه اين شهرستان دز است كه از كوههاي لرستان سرچشمه گرفته ، در شمال شهر دزفول از نواحي كوهستاني خارج و پس از عبور از باختر شهر دزفول بسمت خاور متمايل گرديده و در نزديكي بند قير به رودخانه كارون ميريزد . بر روي اين رودخانه و در حاشيه كوه تنگوان (واقع در 25 كيلومتري شمال خاوري دزفول ) سدي بهمين نام بنا گرديده كه شبكه آبياري دز با ايجاد كانالهاي آبرساني نقش مهمي در اقتصاد منطقه بخصوص تهيه پروژه هاي كشاورزي و صنعتي شهرستان دزفول ايفا نموده است.

كوهها : شهرستان دزفول از ناحيه كوهستاني (بخش سردشت)و جلگه اي (بخش مركزي )تشكيل گرديده است. مهمترين كوههاي منطقه كوهستاني آن عبارتند از :

كوه سالن(بلند ترين قله اين شهرستان ( با 2209متر ارتفاع). كوه هفت تنان(1570متر).

كوه سرگويان( 1503متر) كوه لپ سفيد( 897متر).

اين كوهها در واقع از قسمتهاي كم ارتفاع سلسله جبال زاگرس محسوب ميشود. ضمناً تپه چغاميشCHOGHAMISH كه از آثار وباستاني شش هزار ساله بر خوردار گرديده .در فاصله 25كيلو متري جنوب خاوري شهر دزفول قرار گرفته است . كانها.معادن شن وماسه شهرستان دزفول كه غالباً در مسير هاي زير قرار دارد.

1 –معدن مسير رود خانه در واقع در جنوب شهر دزفول .

2- معدن گلال كهنك واقع در 21 كيلو متري جنوب خاوري دزفول.

3- معدن مسير رود كرخه واقع در 22 كيلو متري باختر دزفول.

4 – معادن ديگري كه در اين چند سال شروع به فعاليت كرده اند .

همچنين معادن سنگ گچ نمك روستاي ايسپره (واقع در 5 كيلو متر سر دشت)و معدن متروك سنگ سيليس دار(واقع در خاور پل كهنك) 22 كيلومتري جنوب خاوري دزفول قابل ذكرمي باشند .

آب وهوا : هواي دزفول گرم وخشك مي باشد . نژاد : آريايي . زبان : فارسي با گويش محلي .

رستني ها : از درختان گز ، كنار ، كيكم ، بادام كوهي و ارزن و از گياهاني كه كار برد دارويي و صنعتي دارند بومادران ؛درمنه و گون كتيرا در نقاط مختلف بويژه در نواحي شمال خاوري شهرستان مي رويد. وهمچنين پوشش گياهي جهت چراي دام در حد ضعيف موجود مي باشد .

جانوران وپرندگان : روباه ، شغال گرگ ، آهو ، خرگوش ، كفتار ، گراز ، پلنگ ، خرس ، كبك ، تيهو و غاز وحشي در سطح اين شهرستان مخصوصاً در بخش سردشت وجود دارد .
دزفول يكي از شهرهاي استان خوزستان است از شمال به شهر ستانهاي انديمشك و اليگودرز (استان لرستان) ، از خاور به بخشهاي لالي از شهرستان (مسجد سليمان) و گتوند (از شهرستان شوشتر) و از جنوب و باختر به شهرستان شوش محدود مي گردد.تقسيمات كشوري : شهرستان دزفول از دو بخش مركزي و سردشت تشكيل گرديده است . در اين شهرستان تنها منطقه شهري دزفول است كه بعنوان مركز شهرستان دزفول محسوب ميگردد. بخش مركزي دزفول شامل دهستانهاي شمس آباد ، بنوار ، قبله اي ، شمعون و شرقي و بخش سردشت شامل دهستانهاي شهي ، سردشت ، ليوس و ميانكوه ميباشد .ضمناً تعداد 6 شهرك جديد كه بيش از 2000 نفر جمعيت دارند ، در اين دو بخش (بخصوص بخش مركزي) ايجاد گرديده است.


حاشیه رود دز
[attachment=1659]

چشم انداز شهر دزفول و پل قديمي آن
[attachment=1660]

امامزاده رودبند
[attachment=1661]

چشم انداز شهر دزفول و پل قديمي آن
[attachment=1662]


این هم نقشه یک قسمت از تاسیسات برق :
[attachment=1666]


RE: دزفول - درخواست اطلاعات و نقشه - riazat - 2010/06/02

اثر ريخت شناسانه‌ي نيمه‌هاي اجتماعي بر پيکربندي کالبدي در شوشتر و دزفول
رضا مسعودي نژاد
فوق ليسانس معماري، دانشکده هنرهاي زيبا: دانشگاه تهران/ فوق ليسانس مطالعات پيشرفته معماري، بارتلت: دانشگاه لندن
r.masoudi@ucl.ac.uk
اين مطالعه معطوف به يک کمبود مطالعاتي در تشريح پيوند خصيصه هاي کالبدي و اجتماعي فضاي شهري ،به عنوان يک موضوع قابل مطالعه، شده است. همواره در حوزه های مختلف مطالعات شهري ( اجتماعي، جغرافيايي و معماري-شهرسازي) از ارتباط ميان سازمان اجتماعي و کالبدي شهر سخن به ميان مي آيد. اما در عين حال نوعي سکوت در تشريح عيني اين رابطه ،که بتوان آنرا نقد کرد و يا عموميت پذيري آنرا سنجيد، وجود دارد.
تحقيق حاضر به مطالعه پيکربندي کالبدي شهرهاي تاريخي ايران با اعتنا به ساختار جامعه شهري پيش از تحولات اجتماعي- کالبدي اوايل قرن، که ما آنرا مدرنيزاسيون ميناميم، مي پردازد. اين مطالعه ميتواند به درک عميق تر سازمان کالبدي و تحول ايجاد شده در ساختار شهرهاي ايران در اوايل قرن کمک کند. نمونه‌هاي مطالعاتي براي مطالعه ميداني و تحليل‌هاي کالبدي اين تحقيق شوشتر و دزفول در خوزستان بوده اند.
مطالعه حاضر پس از تشريح پيشينه تاريخي- اجتماعي تقسيم محلات به حيدري و نعمتي بعنوان يکي از عمومي‌ترين ومهم‌ترين تقسيمات اجتماعي در شهر ايراني-اسلامي، به اثرات آن بر سازمان اجتماعي و کالبدي در شهر ايراني مي‌پردازد. سپس به تحليل کالبدي شوشتر و دزفول با روش Space Syntax و با کمک مدل محوري براي يافتن خصيصه يا خصيصه‌هاي قابل مطالعه ناشي از اين تقسيم اجتماعي در ساختار کالبدي ميپردازد. Space Syntax مجموعه‌اي از يک تئوري به همين نام و تکنيک‌هاي تحليلي براي تحليل پيکربندي کالبدي بناها و شهرها است. اين تئوري بوسيله پروفسور بيل هيلير و همکاران وي در بارتلت ، دانشکده طراحي محيط دانشگاه لندن، در دهه هشتاد ميلادي ارائه شده است و هم اکنون بعنوان يکي از مهم‌ترين روش‌هاي معاصر ريخت شناسي فضا به شمار مي‌آيد.
تحليل‌هاي انجام شده در اين دو شهر نشان ميدهد که: اگر چه مرز بين محلات حيدري و نعمتي ممکن است در سامان دهي فضاهاي شهري رفتار يکساني نداشته باشند. به طور مثال بازار در شوشتر همچون اغلب شهر‌هاي ديگر ايراني در مرز اين دو گروه اجتماعي سامان داده شده، اما در دزفول چنيين نيست. اما تحليلهاي پيکر‌بندي کالبدي به کمک روش‌های Space Syntax نشان ميدهد که ميتوان خصيصه‌اي مشترک در ساختارشهر براي اين مرز کالبدي-اجتماعي يافت. در نگاه کلي، مرز اين دو گروه اجتماعي جزئی از بخش اصلي ساختار شهر در "انسجام کلان" و "انسجام محلي" در هر دو نمونه ميباشد. که نشان از اهميت آن در سازمان دهي کالبدي در مقياس کلان و خرد شهري داشته و مي‌توان از آن به عنوان يکی از اجزا اصلی اسکلت بافت شهری در هر دو مقياس ياد کرد. اما به طور اخص، اين مزر در هر دو شهر "منسجم ترين" بخش کالبدي شهر و به زبان ديگر داراي بالاترين مقدار عددي انسجام در سيستم شبکه بافت شهري در تحليل "انسجام مياني" است.
اگر چه اين مطالعه داراي نتايج مشخص است، اما بدان معني نيست که بتوان به سادگي آنرا در مورد تمام شهرهاي ايراني عموميت بخشيد، چرا که اين نتايج حاصلِ مطالعه فقط در دو شهر ايران است. اما اهميت اين مطالعه در آن است که اولا داراي نتيجه‌اي مشخص براي توضيح رابطه ميان خصيصه‌هاي کالبدي و اجتماعي شهر ايرانی- اسلامي بدست ميدهد که بواسطه قابل مطالعه بودن اولا قابل نقد است و ثانيا از طريق پيگيري آن در شهرهاي ديگر ايراني چون شيراز، رشت، تبريز و اردبيل قابل بسط و يا تعديل مي‌باشد.


راست: مدل محوري دزفول (1929) و محدوده محلات حيدري ( که در دزفول حيدر خونه ناميده مي‌شود) و نعمتي ( که صحرابدر خوانده مي‌شود).
چپ: "انسجام مياني" پيکربندي کالبدي دزفول: انسجام مياني تحليل مدل محوري به شعاع برابر با ميانگين عمقِ شبکه شهري از منسجم ترين محور در "انسجام کلان" ميباشد که در در مدل دزفول شعاع تحليل برابر 11 بوده است. همانطور که ديده مي‌شود، مرز ميان محلات حيدري و نعمتي داراي بالاترين مقدار انسجام است که به رنگ قرمز ديده ميشود. اين تحليل بوسيله نرم افراز Axman پردازش شده استRE: دزفول - درخواست اطلاعات و نقشه - mairika - 2010/06/03

(2010/06/02، 09:34 AM)riazat نوشته است:  دوست عزیز اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهم . امیدوارم شما هم فایل های شهرسازی را در سایت آپلود کنید و اگر این تحقیق شما نیز کامل شد آن را در همین قسمت در اختیار دیگر دوستان قرار دهید . از اعضای سایت هم می خواهم اگر نقشه و اطلاعاتی در رابطه با دزفول دارید در سایت آپلود کنید . با تشکر
مرسی متشکرم

و چشم حتماً آپلود میکنم کار تکمیل شده رو


RE: دزفول - درخواست اطلاعات و نقشه - heydari.mohammad - 2014/12/12

سلام دوست
تقریبا آرشیو کاملی از اطلاعات دزفول دارم، خوشحال میشم دراختیارتون بذارم.
فقط اینکه حجمشون بالاست، چجور به دستتون برسونم.
البته اگه اصفهان یا تهران باشید سهله.[/hide]


RE: دزفول - درخواست اطلاعات و نقشه - امین احمدی - 2016/09/18

(2014/12/12، 10:18 AM)heydari.mohammad نوشته است:  سلام دوست
تقریبا آرشیو کاملی از اطلاعات دزفول دارم، خوشحال میشم دراختیارتون بذارم.
فقط اینکه حجمشون بالاست، چجور به دستتون برسونم.
البته اگه اصفهان یا تهران باشید سهله.[/hide]

با سلام بنده دانشجوی کارشناسی ارشد باستانشناسی هستم و درباره چگونگی گسترش بافت قدیم شهری دزفول تحقیق میکنم امیدوارم بتوانم با مساعدت شما از ارشیو شما بهره مند شوم با تشکر امین احمدی      aminahmadi1388@gmail.com


RE: دزفول - درخواست اطلاعات و نقشه - 6outfit - 2016/10/04

(2014/12/12، 10:18 AM)heydari.mohammad نوشته است:  سلام دوست
تقریبا آرشیو کاملی از اطلاعات دزفول دارم، خوشحال میشم دراختیارتون بذارم.
فقط اینکه حجمشون بالاست، چجور به دستتون برسونم.
البته اگه اصفهان یا تهران باشید سهله.[/hide]

سلام دوست عزیز اگر امکانش هست میشه برای بفرستید
لطفا بهم ایمیل بزنید hassanikazem@gmail.com