تبلیغات متنی شما در این بخش
  • کلاس GIS کاربردی در شهرسازی

اطلاعات و پیش ثبت نام کلاس جی آی اس در شهرسازی

http://urbanity.ir/form/view.php?id=10211
  • کلاس بافت فرسوده در شهرسازی

جهت آمادگی برای کار در دفاتر نوسازی و شرکت ها

ثبت نام به زودی
  • کلاس آزمون نظام مهندسی شهرسازی

شرکت در این کلاس برای همه شهرسازان لازم است

ثبت نام
  • کلاس سیتی انجین CityEngine

نرم افزار جدید و کاربردی برای طرح های شهری و سه بعدی سازی شهر

ثبت نام
آخرین محصولات فروشگاه انجمن
کاریابی انجمن شهرسازی

جهت عضویت در کاریابی کلیک کنید

محل تبلیغات در انجمن ما ، تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه است !

. هنگامی که رادیو پخش زنده دارد شما میتوانید با مراجعه به همین صفحه به رادیو شهرساز گوش کنید.جهت پخش همایش ها و کلاس های خود با 09128989801 تماس بگیرید

موضوع : بحث اول-معرفی سیستم های اطلاعات مکانی

به نام نقش بند صفحه خاک

سلامی چو بوی خوش آشنایی

من علی قربانی در خدمت شما دوستان عزیز هستم تا در زمینه آموزش مباحث تئوری و عملی سیستم های اطلاعات مکانی و کاربرد آن در شهرسازی در خدمت شما باشم .برای مقدمه کار مختصری در مورد مولفه ها و اجزای تشکیل دهنده سیستم های اطلاعات مکانی را خدمت شما عزیزان خواهم گفت .

خب بی مقدمه بریم سر اصل مطلب .

در مبحث قبل ما به یک تعریف جامع و کامل در مورد سیستم های اطلاعات جغرافیایی رسیدیم.
حالا باید ببینیم عناصر تشکیل دهنده یک جی آی اس چه چیزهایی هست :
درس امروز ما مربوط به مولفه های سیستم های اطلاعات جغرافیایی هست .

خب ...یک سیستم اطلاعات جغرافیایی از 5 مولفه خیلی مهم تشکیل میشه که در ادامه به تفصیل هر کدام رو شرح میدهیم .
این مولفه ها شامل : 1-سخت افزار2-نرم افزار3-اطلاعات4-افراد و نیروهای متخصص5-روش های انجام کار

مورد اول - سخت افزار : به مجموعه تجهیزات و قطعات و اجزای قابل لمس و دیداری یک سیستم سخت افزار نامیده میشه.
مثال : ماهواره های جغرافیایی -انواع رسام ها برای تهیه نقشه مانند میز دیجیتایزر -و فرستنده های اطلاعاتی

مورد دوم-نرم افزار : نرم افزار درواقع به دستور العمل هایی اطلاق می شود که وظایف سخت افزار های سک سیستم را تعیین نموده و به آنها به نوعی دیکته می کند .یعنی یک نرم افزار بسته به نوع و کاربرد خود به سخت افزار های مربوطه دستورهایی در جهت انجام اعمالی که مد نظر کاربر یا کاربرها هست ابلاغ میکند .
مثال : نرم افزار arc gis-auto cad -land و....

مورد سوم : اطلاعات : قلب هر سیستم اطلاعاتی پایگاه داده های آن سیستم هست که در آن به پرسش هایی از قبیل چه شکلی است ؟ کجاست؟ چگونه با داده های دیگر مرتبط می شود و ... پاسخ داده می شود .یعنی امکان پرسش و پاسخ و همچنین شرط گذاشتن بر روی جداول اطلاعاتی میسر می باشد .

مورد چهارم -افراد و نیروهای متخصص :افراد در سیستم های اطلاعاتی نقش های گوناگونی ایفا میکنند که آن ها را می توان به سه دسته طراحان.راهبران وکاربران طبقه بندی کرد .طراحان سیستم شامل تحلیل گران و برنامه نویسان می شود .راهبران سیستم تجهیزات رایانه ای را مدیریت ،نگهداری و تعمیر و کنترل می کنند و کاربران سیستم های اطلاعات جغرافیایی شامل همه افرادی می شود که از اطلاعات تولید شده به وسیله رایانه استفاده می کنند .
مثال : متخصصان نقشه برداری -نقشه کشی و کاربران سیستم های اطلاعات جغرافیایی

مورد پنجم -روش های کار : رویه ها،دستورالعمل های هنجاریافته و مشروحی هستند که افراد می بایست به طور منظم آنها را دنبال کنند .

مثال : نوع استفاده از یک نرم افزار خاص- نوع سازماندهی سیستم بر اساس اهداف مورد نظر

خب دوستان من منتظر پرسش های شما عزیزان هستم .خب حالا یک سوال مطرح میکنم اون هم این هست که تفاوت میان داده و اطلاعات در چه چیزی هست ؟
منتظر پاسخ های شما دانش پژوهان گرامی هستم.
پاسخ
سلام
به نظر من جفتشون( هم داده هم اطلاعات) یه نوع دانش یا وسیله ای برای دستیابی به دانش محسوب میشن که البته معنی متفاوتیم دارن.
داده (Data) : ورودی خام به حساب میاد که در واقع بعد از پردازش و حالا مرتب سازی، خروجی بامعنی (معناداری) ازش استخراج میشه. یادمه یه جا خوندم که داده به منزله گروهی هست که خصوصیات کمی و کیفی متغیرهای گوناگون رو نمایندگی میکنه.
اطلاعات (Information) : معمولا نتیجه پردازش داده هاست یعنی میشه گفت که اطلاعات از داده ها مشتق میشن.
مثلا اگه یه فهرستی از یه موضوعی داشته باشید، به عنوان داده و اگه یه کتابی داشته باشید که راجب اون موضوع جزیی پرداخته باشه، میشه اطلاعات.
این تعریف من از داده و اطلاعات. ببخشید اگه جمله بندیم زیاد خوب نبود.
[تصویر:  patch2image-jpg2.jpg]
پاسخ
سلام و با تشکر از شما برای شروع این بحث،
همونطور که خانم atefeh.d هم گفتن، به طور خلاصه، داده (data) ورودی خام هر فرآیند پردازشی محسوب میشه که بعد از مراحل مختلف پردازش، اطلاعات (information) به دست میاد. به بیان دیگه، اطلاعات، دادۀ پردازش شده است.
یک مثال ساده: وقتی دو عدد در اختیار ما باشه که یکی تعداد افراد ساکن در شهر، و دیگری تعداد خانوار ساکن در اون شهر رو نشون میده، این دو عدد داده هستن. حالا اگه با استفاده از تقسیم اونها، به یک عدد جدید برسیم که نشون دهندۀ بعد خانواره، این عدد جدید اطلاعات محسوب میشه.
پاسخ
احسنت بر شما دوستان خوبم.پاسخ های شما عزیزان کاملا صحیح هست .خوشحالم که ازین تاپیک اسقبال شد.حالا با انگیزه بیشتری ادامه میدم
پاسخ

اطلاعات موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

ابزار و امکانات موضوع

پرش به انجمن: