تبلیغات متنی شما در این بخش
 • کلاس GIS کاربردی در شهرسازی

  اطلاعات و پیش ثبت نام کلاس جی آی اس در شهرسازی

  http://urbanity.ir/form/view.php?id=10211
 • کلاس بافت فرسوده در شهرسازی

  جهت آمادگی برای کار در دفاتر نوسازی و شرکت ها

  ثبت نام به زودی
 • کلاس آزمون نظام مهندسی شهرسازی

  شرکت در این کلاس برای همه شهرسازان لازم است

  ثبت نام
 • کلاس سیتی انجین CityEngine

  نرم افزار جدید و کاربردی برای طرح های شهری و سه بعدی سازی شهر

  ثبت نام
آخرین محصولات فروشگاه انجمن
کاریابی انجمن شهرسازی

جهت عضویت در کاریابی کلیک کنید

محل تبلیغات در انجمن ما ، تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه است !

. هنگامی که رادیو پخش زنده دارد شما میتوانید با مراجعه به همین صفحه به رادیو شهرساز گوش کنید.جهت پخش همایش ها و کلاس های خود با 09128989801 تماس بگیرید

موضوع : یک خبر و یک پی نوشت

#1
mozoat.blogfa.com
رئیس شورای عالی استان‌ها از برگزاری جلسه فوق العاده با دولت و مجلس در خصوص طرح و لایحه انتخاب شهردار توسط هئیت حل اختلاف و مردم خبر داد و گفت: شوراها برای جلوگیری از تصویب آن تلاش خواهند کرد و در این زمینه کوتاه نخواهیم آمد.

مهدی چمران با اشاره به دو طرح و لایحه انتخاب شهردار توسط مجلس و دولت یازدهم گفت: متأسفانه این دو طرح و لایحه مشکلات زیادی را برای شوراها خواهند داشت.

او گفت: در لایحه‌ای که از سوی دولت یازدهم تهیه شده است، قرار شده شهردار کلانشهرهای بالای 200 هزار نفر توسط مردم انتخاب شود که همین مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد.

چمران گفت: پیش‌نویس طرح در اختیار دولت قرار گرفت و دولت آن را به کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و دیگر کلانشهرها ارجاع داد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد:‌ انتخاب شهردار یک کار بسیار تخصصی است و فردی باید برای شهر انتخاب شود که بتواند برنامه‌های مدونی را برای اداره شهر ارائه کند.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه بنده به عنوان عضو کوچکی از این شورا به‌زودی جلسه‌ای را با مسئولان دولتی و همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص رد طرح و لایحه انتخاب شهردار برگزار خواهم کرد، گفت:‌پیش‌بینی می‌شود طرح انتخاب شهردار توسط هئیت حل اختلاف در کمیسیون شوراها رد شود.

چمران با بیان اینکه طرح و لایحه اشاره شده به صلاح نیست. ما برای عدم تصویب آنها تلاش خواهیم کرد و کوتاه نخواهیم آمد،گفت: در این خصوص جلسه‌ای با مسئولان دولتی برگزار خواهد شد که امیدواریم در این جلسه نیز به نتایجی خوبی دست پیدا کنیم. منبع : خبرآنلاین
پی نوشت : نویسنده در این متن به هیچ وجه مسائل سیاسی و حزبی را دخالت نداده و صرفا بررسی موضوع از دیدگاه تخصصی صورت می گیرد.

مثل اینکه با جدی شدن قضیه طرح انتخاب مستقیم شهرداران توسط مردم جناب مهندس چمران و همکارانشان به صرافت افتاده و با تمام قوا سعی در ملغی نمودن این طرح از اساس دارند ، صحبت از انگیزه دوستان جهت چنین واکنشی در این مقال نمی گنجد لیکن ذکر چند نکته ضروری می نماید...

اولا اینکه جناب چمران به خوبی و بسیار متین فرموده اند که : (انتخاب شهردار یک کار بسیار تخصصی است و فردی باید برای شهر انتخاب شود که بتواند برنامه‌های مدونی را برای اداره شهر ارائه کند.) خب اینجا دو سوال پیش می آید : 1- چه فرد یا افرادی می توانند این انتخاب را که به قول مهندس چمران کار بسیار تخصصی است ، انجام دهند ، آیا کشتی گیر می تواند ؟ خواننده ؟ معمار؟ مدیر شهری ؟ یا اعضای احزاب سیاسی ؟ و یا ....؟

2- فرد انتخاب شده که باز هم به قول جناب چمران باید بتواند برنامه های مدونی را برای اداره شهر ارائه کند ، باید چه ویژگی هایی داشته باشد ، آیا صرف داشتن سابقه در اداره یک منطقه یا ناحیه شهری کافیست ؟ یا اصلا نیازی به داشتن سابقه هم نیست ؟ آیا مدرک تحصیلی فرد در انتخاب وی موثر است ؟ آیا ضابطه مشخص و خاصی برای انتخاب شهرداران کلانشهرها وجود دارد یا صرفا انتخاب آنها بسته به هم جهت بودنشان با گرایش سیاسی قاطبه اعضای شورای شهر است؟

ثانیا ؛ در مملکتی که رئیس جمهور ، نمایندگان مجلس ، اعضای مجلس خبرگان و حتی همین اعضای شورای شهر هم با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند ، چگونه نمی توان شهرداران کلانشهرها را با رای مستقیم مردم انتخاب کرد ؟ جناب چمران می فرمایند انتخاب شهردار کار بسیار تخصصی است و با توجه به مخالفت ایشان با این انتخاب توسط مردم ، این چنین به نظر می آید که ایشان رای مردم را بسیار تخصصی نمی دانند ، حال سوال حقیر این است ، آیا فرد یا افرادی که می خواهند این کار بسیار تخصصی(انتخاب شهرداران) را انجام دهند نباید متخصص باشند؟ و سوال مهمتر اینکه آیا این افراد متخصص (البته با فرض متخصص بودن اعضای شورا) توسط همین مردم انتخاب نشده اند؟؟؟
پاسخ
#2
خبر جالبی بود!
ولی حالا قربون انتخاب تخصصیشون برم ماشالا!!! شهردار قبلی کلانشهر!!!! اراک که فوق دیپلم الهیات بود مثلا خیلی تخصصی بود!!!
صدای خنده‌های خدا را می شنوی؟
دعایت را شنیده و
به آنچه محال می پنداری، می خندد...
پاسخ
#3
سلام. من خودم دو سال تو بخشداری کار کردم. الانم دو ساله تو شهرداری مرکز استانم. به نظر من شوراها مثل خیلی از سازمانها و نهادهای دیگه تو مملکت ساختار و نقش مناسبی ندارند. شورای شهر حقوقشو از شهرداری میگیره (حقوقی چند برابر یک کارمن عادی) که فقط شهردار انتخاب کنه. اکثر شوراها تو شهرهای مختلف یا آدمهای بازارین، یا ورزشکار یا خلاصه از حوزه هایی وارد شورا میشن که هیچ ربطی به شهر و مدیریت شهری نداره. کار شورا عملا نظارت بر شهرداریه نه شهر، یعنی ما تو شهرداری داریم تلاش می کنیم تا حقوق اعضای شورا رو تامین کنیم تا اونها بتونن به ما دستور بدن.
هرچند انتخاب شهردار کشور رو وارد شرایط سیاسی جدیدی از نظر انتخابات میکنه ولی به نظر من باید بازنگری اساسی در نقش و وظایف شوراها اعم از شهری و روستایی در کشور صورت گیرد.
پاسخ
#4
شوراهای شهر غالبا ضد شهرسازی هستند و طرفدار ثروت آفرینی از زمین های شهر...
پاسخ

اطلاعات موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

ابزار و امکانات موضوع

  پرش به انجمن: