تبلیغات متنی شما در این بخش
 • کلاس GIS کاربردی در شهرسازی

  اطلاعات و پیش ثبت نام کلاس جی آی اس در شهرسازی

  http://urbanity.ir/form/view.php?id=10211
 • کلاس بافت فرسوده در شهرسازی

  جهت آمادگی برای کار در دفاتر نوسازی و شرکت ها

  ثبت نام به زودی
 • کلاس آزمون نظام مهندسی شهرسازی

  شرکت در این کلاس برای همه شهرسازان لازم است

  ثبت نام
 • کلاس سیتی انجین CityEngine

  نرم افزار جدید و کاربردی برای طرح های شهری و سه بعدی سازی شهر

  ثبت نام
آخرین محصولات فروشگاه انجمن
کاریابی انجمن شهرسازی

جهت عضویت در کاریابی کلیک کنید

محل تبلیغات در انجمن ما ، تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه است !

. هنگامی که رادیو پخش زنده دارد شما میتوانید با مراجعه به همین صفحه به رادیو شهرساز گوش کنید.جهت پخش همایش ها و کلاس های خود با 09128989801 تماس بگیرید

موضوع : درخواست :مقاله ای در مورد طبیعت وشهر در فرهنگ و تعالیم اسلامی

#1
سلام دوستان
هرکسی مطلبی در مورد این موضوع دارد مر ا راهنمایی کند ممنون میشوم
پاسخ
#2
(2014/10/20، 07:57 AM)سیف الدین نوشته است:  سلام دوستان
هرکسی مطلبی در مورد این موضوع دارد مر ا راهنمایی کند ممنون میشوم
با سلام شما میتونید به کتابهای :
1. " جایگاه طبیعت و محیط زیست در فرهنگ و شهرهای اسلامی " ( 1384) / دکتر محمد نقی زاده
2.
" طبیعت و شهر در تعالیم و فرهنگ اسلامی " ( 1393( دکتر محسن شاطریان
مراجعه کنید . مقاله ی مدونی در این خصوص متاسفانه وجود ندارد.
پاسخ
#3
(2014/10/20، 07:57 AM)سیف الدین نوشته است:  سلام دوستان
هرکسی مطلبی در مورد این موضوع دارد مر ا راهنمایی کند ممنون میشوم

"در عصر حاضر اهمیت محیط زیست و مسائل مربوط به تخریب و سوءاستفاده از آن توجه حقوق‌دانان، اقتصاددانان و برنامه‌ریزان اجتماعی را به خود جلب نموده است .برخی حقوقدانان خواستار به رسمیت شناخته شدن حقی جدید به نام «حق برخورداري از محیط زیست پاکیزه، سالم و امن» شده اند. از آن‌جایی که عواقب ناشی از تخریب محیط زیست منجر به تغییر ترجیحات و انتخاب انسان شده و بالتبع تخصیص متفاوت منابع را به دنبال دارد، از این‌رو می تواند موضوعی براي تحلیل‌هاي اقتصادي گردد .پیامدهاي اینگونه اثرات زیست محیطی به عنوان یک عامل مهم در عدالت بین نسلی و برنامه‌ریزي‌هاي بلندمدت جوامع از اهمیت بسیاري برخوردار است. محیط زیست به عنوان جایگاهی که همه نسل‌هاي بشري نیازمند بهره‌برداري و استفاده از آن هستند عامل بسیار مهمی در حیات مادي انسان‌ها بوده و از آن جا که لازمه رشد موجودات می‌باشد در تعالیم اسلام مغفول انگاشته نشده است. اهتمام اسلام به محیط زیست و مسئولیت در برابر همه مخلوقات از جمله حیوانات و گیاهان امري است که به سادگی توسط آیات و روایات قابل برداشت است. یاد نمودن از زمین به عنوان مادر بشر و لزوم حفظ آن در بیان رسول خدا (صل الله علیه و آله) و احترام به درختان از مواردي است که می توان در این زمینه بدا‌ن‌ها استناد نمود (کاشف الغطاء، بی‌تا، ص22).
امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در بیان ویژگی‌هاي مسلمان می‌فرمایند: «از خدا در مورد حق بندگان و بلادش بترسید، زیرا شما مسئول هستید حتی در برابر زمین‌ها و ستوران. صید به منظور خوش‌گذرانی در اسلام معصیت شمرده شده (قرشی، 1412 ق، ج 4، ص 168)؛ همان‌گونه که از امام باقر (سلام الله علیه) نقل شده است اگر صیادي نه به خاطر رفع نیاز بلکه براي تفریح دست به شکار بزند و بدین منظور مسافرت نماید، نمازش تمام است چرا که به دلیل انجام لهو و عمل بیهوده‌اي قصد سفر کرده است (طوسی،1390 ق، ص 236). امام صادق (سلام الله علیه) نیز علت آن‌را نبودن در مسیر حق عنوان می‌نماید (همان). البته مبحث محیط زیست با مفهوم جدیدي که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، پیش از این در اذهان عموم انسان‌ها مطرح نبوده است. چه بسا سوء مدیریت در بهر‌ه‌برداري از منابع زیستی و تخریب محیط زیست، که از دستاوردهاي تمدن جدید بشری است، عامل جلب نظر انسان ها و سازمان هاي بین‌المللی به محیط زیست شده است" (اسدی محل چالی، 1394: 100-101).
مأخذ: اسدی محل چالی، مسعود (1394) فراتر از شهرسازی، آنچه برنامه ریزان و طراحان ایرانی باید بدانند، انتشارات آرمانشهر، تهران.
نیم کیلو باش ولی پسته باش  Rolleyes 
پاسخ

اطلاعات موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

ابزار و امکانات موضوع

  پرش به انجمن: