تبلیغات متنی شما در این بخش
 • کلاس GIS کاربردی در شهرسازی

  اطلاعات و پیش ثبت نام کلاس جی آی اس در شهرسازی

  http://urbanity.ir/form/view.php?id=10211
 • کلاس بافت فرسوده در شهرسازی

  جهت آمادگی برای کار در دفاتر نوسازی و شرکت ها

  ثبت نام به زودی
 • کلاس آزمون نظام مهندسی شهرسازی

  شرکت در این کلاس برای همه شهرسازان لازم است

  ثبت نام
 • کلاس سیتی انجین CityEngine

  نرم افزار جدید و کاربردی برای طرح های شهری و سه بعدی سازی شهر

  ثبت نام
آخرین محصولات فروشگاه انجمن
کاریابی انجمن شهرسازی

جهت عضویت در کاریابی کلیک کنید

محل تبلیغات در انجمن ما ، تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه است !

. هنگامی که رادیو پخش زنده دارد شما میتوانید با مراجعه به همین صفحه به رادیو شهرساز گوش کنید.جهت پخش همایش ها و کلاس های خود با 09128989801 تماس بگیرید

موضوع : تحلیل نظام¬های ساختاری و شکلی حاکم بر معماری منظر ایرانی (باتاکیدبرغالب ادیان توحیدی

#1
تحلیل نظام¬های ساختاری و شکلی حاکم بر معماری منظر ایرانی (باتاکیدبرغالب ادیان توحیدی
اسماعیل شیعه- فاتح کبیری......فرمت این مقاله ورد می باشد
چکیده
طبیعت کلیت ومظهرتجلی و جوداست مقام خاص و مقدسی دارد در باغ و درآن همه چیز در حال نظم وتعادل قراردارد درباغ طبیعت از پیش اندیشیده شده، رابطه انسان وطبیعت را درنهایت هماهنگی نشان می­دهد. باغ به کمک اشکال منظم هندسی رابطه میان طبیعت و دنیای درون به تصویر می­کشد. دراین میان معماری منظرایرانی مفهوم عرفانی و مذهبی طبیعت و نظم جهانی رامنعکس و مفاهیم فضاها را مطرح می­کند معماری منظر ایرانی آن فضای سبز و منظم درواقع الگویی ابتدایی و قدیمی است که پیچیده­ترین نیازهای انسان رابرآورده می­کند و علایم بیرونی و قابل رویت از شکوهی درونی وغیرقابل رویت راعرضه می­کند ونظم ومعنایی ابدی درتلاطم بحران دنیوی زندگی جاودانی علی رغم آرامش وهیاهوراوعده می­دهد.
این مقاله با هدف تحلیل نظام­های ساختاری و شکلی حاکم بر معماری منظر ایرانی و بسط و توسعه فرآیند تأثیر پذیری ساختار شکلی و مفهومی معماری منظر در ایران از مفاهیم مذهبی وغالب ادیان توحیدی ایران شامل زرتشت و اسلام، به منظور ارتقاء کیفی مصادیق معماری منظر تنظیم گشته است. روش تحقیق از نوع تحلیلی- توصیفی و انتخاب پنج نمونه موردی از مصادیق باغ­های ایرانی و روش جمع آوری اطلاعات از نوع کتابخانه­ای و میدانی توسط مشاهده نمونه­های باقی مانده از مناظر ایرانی از دوره زرتشت و اسلامی می­باشد. پس از تجزیه و تحلیل نظام­های ساختاری و شکلی حاکم بر معماری مناظر ایرانی در نهایت چنین نتیجه می­شود که کیفیت تأثیر­پذیری محیط مصنوع زیست بشر از مفاهیم مذهبی، به دلیل غنای آموزه­های هر مسلک توحیدی و تاثیر شگرفی که این تأثیر پذیری می­تواند بر افزایش کیفیت محیطی بگذارد، ضرورت بررسی پژوهشی این جستار را به منظور تعیین فاکتورها و عواملی که توجه به آ­­ن­ها می­تواند سبب ارتقای کیفی محیط در طرح­ها و پروژه­های دوران حاضر گردد، مشخص می­نماید.


فایل‌(های) پیوست شده
.rar   تحلیل نظام¬های ساختاری و شکلی حاکم بر معماری منظر ایرانی.rar (اندازه: 553/49 KB / تعداد دفعات دریافت: 111)
پاسخ

اطلاعات موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

ابزار و امکانات موضوع

  پرش به انجمن: