تبلیغات متنی شما در این بخش
 • کلاس GIS کاربردی در شهرسازی

  اطلاعات و پیش ثبت نام کلاس جی آی اس در شهرسازی

  http://urbanity.ir/form/view.php?id=10211
 • کلاس بافت فرسوده در شهرسازی

  جهت آمادگی برای کار در دفاتر نوسازی و شرکت ها

  ثبت نام به زودی
 • کلاس آزمون نظام مهندسی شهرسازی

  شرکت در این کلاس برای همه شهرسازان لازم است

  ثبت نام
 • کلاس سیتی انجین CityEngine

  نرم افزار جدید و کاربردی برای طرح های شهری و سه بعدی سازی شهر

  ثبت نام
آخرین محصولات فروشگاه انجمن
کاریابی انجمن شهرسازی

جهت عضویت در کاریابی کلیک کنید

محل تبلیغات در انجمن ما ، تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه است !

. هنگامی که رادیو پخش زنده دارد شما میتوانید با مراجعه به همین صفحه به رادیو شهرساز گوش کنید.جهت پخش همایش ها و کلاس های خود با 09128989801 تماس بگیرید

موضوع : بررسی شاخص های تداوم یافته در تبیین هویت فضاهای خیابان لاله زار تهران

#1
بررسی شاخص های تداوم یافته در تبیین هویت فضاهای خیابان لاله زار تهران
فرمت این مقاله ورد می باشد
چکیده


در تعريف هويت شهر و رابطه آن با عناصرش، توجه به دگرگوني­ها و تحولات اجتناب‌ناپذير تاريخي و اجتماعي ضرورت دارد. دليل ظهور و شكل‌گيري مداوم مكا­­­­ن­ها را در دگرگوني­ها و تحولات فرهنگي و تاريخ بايد جستجو كرد. اين تحولات سبب مي‌شود كه عناصر جديدي به يك مجموعه اضافه شده، عناصري از آن حذف شوند و به اين ترتيب مؤلفه تاريخی مکا­ن­ها كه خود ناشي از تحولات فرهنگي هستند، به اركان هويتي آ­ن­ها تبدیل شوند.


در مطالعات شهري، هويت به واسطه رابطه متقابلي كه با مفهوم فضا دارد و نیز به واسطه نقشي كه در ایجاد تصویر ذهنی از مکان و در نتیجه كيفيت زندگي شهري ايفا مي‌كند مورد توجه است. از این رو نقش شهر‌ها به عنوان مراكزي براي اشاعه شاخص­های فرهنگي جوامع پذيرفته شده است،چرا که در فضا‌هاي عمومي است كه روابط متقابل اجتماعي رخ مي‌دهدو به بلوغ مي‌رسد و در حقيقت يك رابطه دروني نزديك ميان فضاي شهري و هويت فرهنگي به وجود می آید.


بدین ترتیب فضاهای شهری عموماً در طول زمان مشمول یک هویت تداوم یافته تاریخی می شوند.شاخص­هایی که در تبیین این هویت تاریخی موثر هستند در طی زمان تاثیرات کارکردی مشابهی رادر فضای مورد نظر باعث می شوند. این شاخص­ها باعث تداوم هویت فضاهای شهری می­شوند به­طوری­که می­توان به آن یک هویت تاریخی اطلاق کرد.


می­توان گفت در میان انواع فضاهای شهری، خیابان­ها دارای اهمیت ویژه­ای می­باشند. از دید عملکردگرایان، خیابان فضایی ارتباطی است که جهت­دهنده، تقسیم کننده و تقویت کننده ساختار شهر است و آنان که به ادراک محیط اهمیت می­دهند راه­ها را مهم­ترین عامل سازمان یافته در نقشه­پردازی ذهنی انسان می­دانند. از طرف دیگر امروزه با برخی از این فضاهای شهری روبرو هستیم که فاقد هویت مثبت و یا واجد نوعی هویت خنثی هستند. از این­رو با توجه به اینکه هر یک از فضاهای شهری ممکن است در گذشته دارای یک یا چند شاخص هویتی بوده یا هم اکنون قابلیت ارائه چنین کارکردهایی را داشته باشند، می­توان به کنکاشی در جهت شناسایی و تقویت وجوه شاخص هویت تاریخی آن­ها اقدام کرد. در این نوشتار پس از تعریف و بازخوانی مفهوم هویت در فضاهای شهری به بررسی شاخص­های موثر و تداوم یافته در شکل دهی به هویت فضای مورد مطالعه و در انتها به بیان سیاست­های کلی در جهت تقویت و احیاء هویت آن پرداخته شده است.


فایل‌(های) پیوست شده
.rar   بررسی شاخص¬های تداوم یافته در تبیین هویت فضاهای خیابان لاله زار تهران.rar (اندازه: 895/81 KB / تعداد دفعات دریافت: 140)
پاسخ

اطلاعات موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

ابزار و امکانات موضوع

  پرش به انجمن: