تبلیغات متنی شما در این بخش
 • کلاس GIS کاربردی در شهرسازی

  اطلاعات و پیش ثبت نام کلاس جی آی اس در شهرسازی

  http://urbanity.ir/form/view.php?id=10211
 • کلاس بافت فرسوده در شهرسازی

  جهت آمادگی برای کار در دفاتر نوسازی و شرکت ها

  ثبت نام به زودی
 • کلاس آزمون نظام مهندسی شهرسازی

  شرکت در این کلاس برای همه شهرسازان لازم است

  ثبت نام
 • کلاس سیتی انجین CityEngine

  نرم افزار جدید و کاربردی برای طرح های شهری و سه بعدی سازی شهر

  ثبت نام
آخرین محصولات فروشگاه انجمن
کاریابی انجمن شهرسازی

جهت عضویت در کاریابی کلیک کنید

محل تبلیغات در انجمن ما ، تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه است !

. هنگامی که رادیو پخش زنده دارد شما میتوانید با مراجعه به همین صفحه به رادیو شهرساز گوش کنید.جهت پخش همایش ها و کلاس های خود با 09128989801 تماس بگیرید

موضوع : امیر سویزی- مقاله چالش های قانونی استقرار مدیریت شهری پایدار در ایران

#1
چكيده
امروزه و پس از تحولاتی که طی چند دهه¬ی اخیر و با سرعت گرفتن فزاینده¬ی شهرنشینی و پدید آمدن کلانشهرها در سطح جهان روی داده، لزوم بازنگری در مدیریت شهری و وظایف آن مطرح شده است، تا بدین وسیله شهرها به مراکز رشد و پویایی اقتصادی و اجتماعی در چارچوب ملی بدل شوند و نه تنها برای جمعیت ساکن، بلکه برای جمعیت تمام کشور، آفرینش¬گر فرصت-هایی ارزنده به منظور رفاه و توسعه باشند. هدف از تحقیق حاضر نیز پرداختن به همین مهم و نشان دادن اهمیت و ضرورت بازنگری در قوانین شهری و کشوری به منظور تحقق مدیریت پایدار شهری است.
عمده روش به کار گرفته شده در اين تحقيق روش تحليلي- تطبیقی است¬ و به منظور جمع¬آوری اطلاعات نیز از طریق مطالعات اسنادي و کتابخانه¬اي عمل شده است. به منظور تحلیل اطلاعات حاصله نیز ابتدا با استفاده از روش SWOT مسائل و مشکلات اساسي مدیریت شهری در قالب قوانین و مقررات موجود شناسايي شده و در انتها بر مبنای مشکلات شناسایی شده، راهبردهایی به منظور بهبود وضعیت مدیریت شهری در ایران پیشنهاد شده است.
نتایج پژوهش حاضر نشان می¬دهد که عواملی از قبیل: عدم شفافیت برخی از قوانین و مقررات شهری¬، نداشتن ضمانت اجرایی در مورد برخی از آن¬ها ،تمرکزگرایی، لزوم بازنگری و به¬هنگام¬سازی مکانی و زمانی قوانین مرتبط با مدیریت شهری¬، لحاظ نشدن مقوله¬شهروندمداری در قوانین¬و¬مقررات¬شهری با توجه به سیاست تمرکز¬زدایی در برنامه¬ها¬و¬قوانین کلان کشوری و ... از جمله مهمترین چالش¬های قانونی است که امروزه سیستم مدیریت شهری در ایران با آن روبرو است. از طرفی تحلیل مطالعات انجام¬شده بیانگر آن است¬که راهبردهایی از جمله:¬ارائه نظام واحد¬ مدیریت¬شهری و حذف ¬دستگاه¬های¬تصمیم¬گیرنده و موازی در شهر، رفع ابهام از قوانین و مقررات شهری، کاهش فاصله بین محتوای قوانین تا اجرای آن، شفاف¬سازی نظام درآمد و هزینه¬ایی سیستم مدیریت شهری و طراحی نظام درآمدی شهرداری در قالب نظام کلان اقتصادی کشور، مشارکت مستقیم مردم در تصمیم¬گیری¬های شورا و شهرداری¬، تشکیل شورایارهای محلی، اعطای اختیار حق وتو به شهردار در برابر مصوبات شورای شهر و... در ارتقاء جایگاه قانونی کشور در ارتباط با مدیریت پایدار شهری بسیار موثر و مفید خواهد بود.


فایل‌(های) پیوست شده
.pdf   Full Paper.pdf (اندازه: 441/4 KB / تعداد دفعات دریافت: 104)
دستم بلرزد
قلم سر بخورد روی این خطوطٰ اگر دروغ بگویم
دل خوشی های من
بسیار کوچکند
باور نمی کنی؟؟؟
صدایم کن تا ببینی چگونه به پیشواز نامم خواهم رفت...
پاسخ

اطلاعات موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

ابزار و امکانات موضوع

  پرش به انجمن: