تبلیغات متنی شما در این بخش
  • کلاس GIS کاربردی در شهرسازی

اطلاعات و پیش ثبت نام کلاس جی آی اس در شهرسازی

http://urbanity.ir/form/view.php?id=10211
  • کلاس بافت فرسوده در شهرسازی

جهت آمادگی برای کار در دفاتر نوسازی و شرکت ها

ثبت نام به زودی
  • کلاس آزمون نظام مهندسی شهرسازی

شرکت در این کلاس برای همه شهرسازان لازم است

ثبت نام
  • کلاس سیتی انجین CityEngine

نرم افزار جدید و کاربردی برای طرح های شهری و سه بعدی سازی شهر

ثبت نام
آخرین محصولات فروشگاه انجمن
کاریابی انجمن شهرسازی

جهت عضویت در کاریابی کلیک کنید

محل تبلیغات در انجمن ما ، تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه است !

. هنگامی که رادیو پخش زنده دارد شما میتوانید با مراجعه به همین صفحه به رادیو شهرساز گوش کنید.جهت پخش همایش ها و کلاس های خود با 09128989801 تماس بگیرید

موضوع : کیفیت فضاهای شهری

دوستان سال جدید مبارک...
ممنون میشم اگر بتونین کمک کنید
کیفیت های فضاهای شهری از نظر "اندیشمندان ایرانی" رو می خوام... سپاس
مهندسین یا راهی خواهند یافت یا راهی خواهند ساخت!
پاسخ
سلام
من تازه عضو این انجمن شدم به خیلی از مسائل موجود آشنایی ندارم و نمیدونم الان شما چطور جواب یا راهنمایی رو لازم دارید... جواب شما منبع داره... مقاله داره...کتاب داره.... جواب علمی بر اساس آمار و ارقام داره... نظر شخصی دوستان محترم و عضو تو انجمن رو لازم دارید... خلاصه نمیدونم فقط میخام یه مطلبی رو به عرضتون برسونم ، بنده پیمانکار شهرداری شیراز هستم... امروز از سر کار ( در حال حاضر یکی از قراردادهام با شهرداری ساخت یه ایستگاه برای توقف تاکسی ها کنار.... هست البته به صورت تمام سنگ فرش درجه یک به خاطر موقعیت مکانی و جایگاه پروژه که کنار......و برای شهردار کیفیت پروژه های اون قسمت اهمیت بسیار زیادی داره ) به من تماس گرفته شد که مهمانان عزیز نوروزی ( به خاطر شلوغی زیاد و نبودن جای پارک ) با پارک کردن تو محیط کار و پروژه اجازه نمیدن کار انجام بشه و همچنین دارن از روی سنگ هایی که بنده هر متر اون رو 180 هزار تومان خریدم و کار کردم و هنوز پول اون رو یا همون صورت وضعیتم پاس نشده و کار هم با اینکه 95 درصد پیشرفت فیزیکی داشته هنوز شهرداری از بنده تحویل نگرفته که شکل اون به صورت تک لبه جدا کننده ( با اختلاف سطح 30 سانتیمتر و ضخامت 10 سانتیمتر ) خیابون از پیاده رو هست رد میشن و میان تو پیاده رو کنار ایستگاه پارک کنن و به همین خاطر همه سنگ ها داره نابود میشه و میشکنه و ... خلاصه من رفتم اونجا دیدم همه چیز صحت داره...
سرتون درد نمیارم من از ساعت 3 بعد از ظهر تا الان که ساعت 5 صبح هست شروع کردم به تماس گرفتن از پایین ترین قسمت اجرایی اون شهرداری تا بالاترین قسمت که همکاری کنن و این مشکل رو حل کنیم که البته اسمش تو این شرایط نمیشه گذاشت همکاری و شهردای موظف هستش به عنوان کارفرما تو این شرایط سریعا اقدام کنه و محل رو برای کار کردن پیمانکار با کمک نیروی انتظامی که تحت اختیار مستقیم شهرداری هست مهیا کنه و تا اتمام کار نظارت داشته باشه و ....
الان ساعت 5 صبح هستش که من سر کار هستم و 5 تا از ماشین های شخصی تو خونه و دوستام و ماشین های کارم رو گرفتم و آوردم ورودی و خروجی ایستگاه و تمام قسمت هایی که پیاده رو رو به ایستگاه متصل میکنه نگه داشتم و دو نفر از نگهبان های خودم هم تو محیط در حال کمک هستن که ماشین بالای پیاده رو نره.... خودم هم دارم عیدم رو اینجا خوش میگذرونم....
حالا اینجا رو خوب توجه داشته باشید :
من : (به صورت تلفنی) : آقای.... ( مسئول ..... شهرداری ) من اینجا واقعا نمیدونم چکار کنم وضعیت خیلی بدی پیش اومده کمکم کنید... حداقل یه چندتا نیوجرسی بفرستید واسم و ....
جواب : خوب خودت میدونی که ما خیلی کاره ای نیستیم بهمون دستور بدن چشم ما سریعا اقدام میکنیم ( منظورش مقام بالاتر )
من : مهندس ( مقام بالاتر ) کمکم کن من مشکل دارم و ...
جواب مقام بالاتر : ای بابا چهار تا ماشین رو از کارت نمیتونی بیرون کنی تو دیگه چه پیمانکاری هستی و ....
من : مهندس نزدیک به دویست تا ماشین از رو سنگ هایی که هنوز خشک نشده و .... الآن عکس میگیرم واستون میفرستم تا خوب متوجه بشید
جواب و عکس العمل : بله شرایط بدی هست واقعا ولی ارتباطی آنچنانی با بنده نداره و باید با آقای فلانی تماس بگیری و .... ( بازم یه مقام بالاتر )
من : سلام عرض شد جناب آقای مهندس... بنده مشکل دارم و .... گفتند با شما تماس بگیریم و .....
جواب : الان تو جلسه هستم آقای عزیز بعدا تماس بگیرید
2 ساعت بعد
من ( تماس از خودم ) : مهندس جان من خیلی خیلی عذر میخام باید ببخشید که مجددا مزاحمتون شدم شرمندتون هستم واقعا و ... من پیمانکار پروژه....... هستم و ....( جریان مشکل) و .....
جواب : آهان خوب چرا زودتر نگفتی... بچه های راهنمایی و رانندگی همونجا تو محل هستن بگو باهات همکاری کنن
من : مهندس کمک کردن ولی نمیتونن همینطوری خبردار پای کار من وایسن که .... خودشون نیرو کم دارن اینجا شرایط خیلی فجیع ترافیک بیداد میکنه و ....
جواب : خوب من چکار کنم
من : بچه های قسمت.... رو بفرستید که کلا ورودی محیط کار و پیاده رو متصل به کار و ..... ببندند
جواب : نه نه نه اصلا ..... آقای عزیز ما که نمیتونیم مهمان ها رو اذیت کنیم و باعث ناراحتیشون بشیم و ...... معصیت داره گناه دارن این مردم
من : مشکلی نیست حداقل یکی از بچه های نظارت رو بفرستین کار رو با همین وضعیت الان با عکس و .... صورتجلسه کنیم تا خرابی ها و خسارت هایی که پیش میات پای من نباشه
جواب : شما الان کارگاه تحویلت هست و تحویل ندادی و منم نمیتونم صورتجلسه کنم و تا زمان تحویل هر چقدر کار خراب بشه و خسارت بیاره و مشکل پیش بیات به پای خودت
من : مهندس پس من چکار کنم.... این سنگ ها همش داره خراب میشه...
جواب : نمیدونم آقای عزیز هر کاری خودت صلاح میدونی برو بکن و .... خداحافظ
من : یکی دوتا تماس دیگه و ..... بی فایده و ..... تمام
من به افسر راهنمایی : جناب سروان یه کاری بکن میبینی که وضعیت رو
جواب : بابا من که نمیتونم هر چی نیرو دارم بزارم پای کل پیاده رو و این ایستگاه که ماشین نره داخل و .... ( حرفش منطقی بود )
من به بازرسین تاکسیرانی که اونجا یه مقدار بهم کمک کرده بودن : آقای ..... کمک کنید که .....
جواب : ما دو نفریم و این ماشین اداره هر کاری که میگی برات بکنیم و .... ( کمک کردن ولی واقعا کاری از دستشون بر نمیومد )
پیرزن مسافر نوروزی به من : الهی خیر از جوونیت نبینی آوارمون کردی... خدا از سرت نگذره و .... چندتا نفرین دیگه....
بناها و کارگرهام به من : مهندس ما دیگه واقعا نمیتونیم وایسیم الان دو سه ساعت تعطیل شدیم ولی شما اجازه نمیدید بریم... ما رفتیم خداحافظ
یه مرد مسافر نوروزی خیلی خفن به من : میگم تو اینجا چکاره ای که راه رو بستی به مردم و ..... میخای همینجا چالت کنم....؟
من: آقای عزیز خوب این سنگ ها هنوز خشک نشده گرون قیمت و میشکنه بعدشم شما چطوری از این سنگ با ارتفاع 30 سانت بالا رفتی و رفتی تو پیاده رو که ممنوع هستش ایستادی
جواب مرد خفن : اولندش به تو ربطی نداره دومندش از اون سنگ ها چیدیم کنار این سنگ و رفتیم بالا ( از سنگ های خودم که چهار سانت ضخامت داره و برای فرش کف ایستگاه هست و که خورد و خمیر شده بود و همونم سنگ گرون قیمتی هستش ) حالا مشکلی هست....؟
من : نه آقا چه مشکلی هست بنده غلط کنم مشکل به وجود بیارم و ... شما راحت باش
مسافر نوروزی به من : مگه خریدیش...... ( البته با عربده از دور )
مسافر : فحش و ....
مسافر : آقا ما کجا بریم....
مسافر : کدام فلان فلان کرده راه رو بسته....
پارکینگ دار بغل دستیم به من : آقای فلانی راهشون نده همه سنگ هات خراب شده.... ( متوجه منظورش که میشید )
....
....
....
خوب مردم بدبخت که حق دارن کجا باید برن پارک کنن اومدن زیارت... پلیس هم که بنده خداها الان وضعیتشون بحرانی هست و .... کمک هم کردن ولی کم بود.... تاکسیرانی هم که وظیفش نیست... منم که نمیتونم هر چی نیرو دارم شب عیدی بیارم شب و روز بزارم پای کار و .... من که یه خروار پول از این کار سود نمیبرم.... یه سود عرف معمول پیمانکاری هستش و ....
خودم هم که دیگه جنازم میرسه به خونه.. بازم هستم و دارم کار میکنم...
الان همه سنگ ها ترک خورده و نابود شده.... لبه های همه سنگ ها خورد شده خیلی زشت و بدریخت شدن.... فرش یک قسمت هایی از کف به خاطر خشک نبودن نشست کرده و خورد و خمیر شده و .... خلاصه خسارت سنگینی هستش...
بنده که با این شرایطی که پیش اومد و به این روز افتادم به هیچ وجه من الوجوه زیر بار یک ریالش هم نمیرم.... مگه دیوانه ام....؟ اصلا مگه من مقصرم....؟
شهرداری هم که کارفرما هستش اصلا افت هست واسش که بخات زیر بار پیمانکار بره و ..... خلاصه اصلا حرفشم نزنید.... اصلا مگه این بدبخت های کارمند شهرداری چقدر حقوق میگیرن که مثل من تا 5 صبح برای شهرداری خدمت کنن و جون بکنن.... همینطوریش هم تا سر حد مرگ جون میکنن و نصف حقوقشون میگیرن.... واقعا به خدا حق دارن همکاری نکنن .... والا...
در نهایت پروژه در زمان تحویل با همین وضعیت پیش اومده در حضور دستگاه نظارت کارفرما و بنده که در آینده نزدیک پیش خواهد آمد :
دستگاه نظارت به من : آقای.... چرا کار اینطوری هستش....؟
من : مهندس اون شبی که تماس گرفتم و .....
دستگاه نظارت به یه مقام پایین تر : مهندس به بنده ارتباطی نداره من با این وضعیت تحویل نمیگیرم و .... جواب شهردار چی بدم
جواب یه مقام پایین تر : بله بله چشم مهندس جان درستش میکنیم
در نهایت
همون یه مقام پایین تر به من : آقای .... حالا چیکار کنیم....؟
من : مهندس من همون شب بهتون تماس گرفتم و گفتم که....
....: بله حق داری تماس گرفتی.... سنگ ها هم خیلی گرون هستش و ... واقعا ظلم هست که شما ضرر کنی و ....
اتمام قضیه :
همون یه مقام پایین تر به من : اگه میتونی یه دوغابش بده چهار تاش هم تعمیر کن ..... خلاصه حداقل یه طوری که ظاهرش درست بشه ردیفش کن تا امضا بزنیم بره پی کارش ( البته واقعا دلش برای من میسوزه و میخات به اصطلاح خودش به من کمک کنه )
من : مهندس اینطوری بد میشه و ....
...: دیگه چکارش کنیم اگه میخای برو از جیب خودت بخر و ...
منم که صد در صد دقیقا حتی کمتر از حرف ایشون اطاعت امر میکنم و...
تمام....
الان این کار کیفیتش چطوری هستس خانم مهندس.....؟ مصالحش از بهترین و گران ترین مصالح موجود توی بازار هستش... از لحاظ نیروهای کاری پیمانکار و مجری که خوب بوده.... پیمانکار دارای رتبه بندی و صلاحیت و ..
دستگاه نظارت هم که دیگه همه کارشناس عمران و شهرسازی.... ناظر عالی... معاونت فنی و عمرانی.... واقعا همه زحمت کشیدن.... طرح دقیقا روی زمین پیاده شده ولی چرا آخرش اینطوری شد....؟
فقط خواهش میکنم ازتون اینو نگید که باید پیش بینی میکردید و .... برنامه زمانبندیتون مشکل داره و .... از این اتفاق ها توی این پروژه ها زیاد می افته حالا به نوع ها و شکل های دیگه..... منظورم فقط رساندن مطلب بود... بنده 8 سال که پیمانکار شهرداری و دقیقا در قسمتی هستم که مستقیما با سهرسازی ارتباط داره.... تا دلتون بخات از این مسائل و اتفاق ها توی کار پیش میات و اتفاق میفته......
خداحافظ ..... موفق باشید
پاسخ
(2015/03/22، 02:57 PM)مینو ورزشی نوشته است:  دوستان سال جدید مبارک...
ممنون میشم اگر بتونین کمک کنید
کیفیت های فضاهای شهری از نظر "اندیشمندان ایرانی" رو می خوام... سپاس

سلام دوست عزیز
سال نو بر شما هم مبارک.
یکی از کتابایی که به احتمال زیاد میتونه به شما کمک کنه: کتاب آفرینش مکان پایدار از کورش گلکار هست؛
هم در رابطه با کیفیت توضیح داده و هم تعاریف محتلف رو جمع آوری کرده.
و همچنین کتاب: "رويکردها و روش‌هاي سنجش کيفيت محيط مسکوني شهري"، مترجمان: مجتبی رفیعیان و جمشید مولوی
سال خوبی داشته باشی. موفق باشی
پاسخ

اطلاعات موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

ابزار و امکانات موضوع

پرش به انجمن: