تبلیغات متنی شما در این بخش
  • کلاس GIS کاربردی در شهرسازی

اطلاعات و پیش ثبت نام کلاس جی آی اس در شهرسازی

http://urbanity.ir/form/view.php?id=10211
  • کلاس بافت فرسوده در شهرسازی

جهت آمادگی برای کار در دفاتر نوسازی و شرکت ها

ثبت نام به زودی
  • کلاس آزمون نظام مهندسی شهرسازی

شرکت در این کلاس برای همه شهرسازان لازم است

ثبت نام
  • کلاس سیتی انجین CityEngine

نرم افزار جدید و کاربردی برای طرح های شهری و سه بعدی سازی شهر

ثبت نام
آخرین محصولات فروشگاه انجمن
کاریابی انجمن شهرسازی

جهت عضویت در کاریابی کلیک کنید

محل تبلیغات در انجمن ما ، تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه است !

. هنگامی که رادیو پخش زنده دارد شما میتوانید با مراجعه به همین صفحه به رادیو شهرساز گوش کنید.جهت پخش همایش ها و کلاس های خود با 09128989801 تماس بگیرید

موضوع : سوال spss

سلام من 10 سوال با طیف لیکرت دارم که 5 سوال متغیر وابسته و 5 سوال مربوط به متقیر مستقل هست .حالا سوال من این هست اکر بخواهم آزمونی را در مورد دو متغیر انجام بدهم چه کار باید کنم.؟
هر 10 سوال از گزینه های خیلی بد تا خیلی خوب تشکیل شده.

فکر می کنم در درجه اول باید میانگین 5 سوال در هر متغیر را به دست بیاورم و در آخر که به دو ستون دست پیدا کردم آزمون را انجام دهم آیا درست می گویم؟
پاسخ
Star 
سلام
شما مشخص نکردین که ارتباطی بین متغییر ها هست یا نه ؟
در برنامه spss بعد از جمع آوری اطلاعات : ابتدا باید پایایی و روایی گویه ها یا شاخص ها رو به دست بیارید از طریق فرمول آلفای کرومباخ
سپس مشخص کنید که متغیرهای شما از نوع ارتباطی هستند یا تفاوتی (یعنی ارتباط بین متغییرها رو می خوایید یا تاثیر و تفاوت آنها مد نظر شماست . چون آزمون ها برای هر کدام متفاوت است .اگر ارتباطی بود از آزمون ضریب همبستگی اسپیرمن استفاده کنید که لازمه sig یا سطح معنا داری رو به دست بیارید . و اگر تفاوتی بود از آزمون های خی 2 -کای اسکویر یا کرامر یا کندال استفاده کنید. )

در صورت لزوم اگر سوالی داشتید حتما جواب خواهم داد. Rolleyes
پاسخ
سلام دوست عزیز
سوال شما خیلی گنگ هست
ابتدا مدل خود را ترسیم کنید و ارسال کنید تا ببینیم میخواین چی کار کنین و چی رو بسنجین
وقتی شما متغیر مستقل و وابسه دارید که همه اونها توسط سوالات پرسشنامه سنجیده میشن حتما باید یه مدل داشته باشید تا روابط بین متغیر های مستقل و وابسته مشخص بشه
انسان شهری آزاد است و روستایی اسیر تعصبات سنتی خود
جورج زیمل
پاسخ
دوستان گلم فرمایشات شما درسته ولی مربوط به سوال من نمیشه این فرمایشات شما مربوط به قبل از آزمون هست من همه ی کارهای شما را انجام داده ام سوالم هم فکر نمی کنم گنگ باشه همچنین با انواع آزمون هم آشنایی دارم من فقط این نکته را یادم رفته همین!!!!..
من دو تا شاخص دارم که هر شاخص از 5 سوال تشکیل شده و این دو شاخص را می خواهم در آزمون ویلکاکسون مورد ارزیابی قرار بدهم چه کار کنم....

جواب سوال من مربوط به نوع آزمون نیست سوال من مربوط به تغییر داده های خام به اطلاعات پایه هست
پاسخ
سلام
شما با آزمون ویلکاکسون T تغییرجهت و میزان تغییر و معناداری را می تونید بررسی کنید
که داده ها باید در سطح ترتیبی باشد (کیفیت محصول دو کالای متفاوت ) و ارتباط بین داده ها از نوع تفاوتی است.که برای کوچکترین تفاوت رتبه 1 و بعدی 2 و.........و تفاوت های 0 را از تحلیل خارج می کند. رتبه های دارای + و- از هم تفکیک شده و با هم جمع می شوند. که اگر اختلاف زیادی بین تفاوت + با - باشد می توان قضاوت کرد که تفاوت معناداری بین دو متغیر وجود دارد.

اگر منظورتون محاسبه است:
نتایج به دست آمده را در پنجره data editorوارد کنید و سپس analyze/non-parametric test 2 related sample را ارج کنید که با اجرای آن متغییرهای مورد نظر در جعبه سمت چپ پنجره لیست می شوند . روی متغیر اول کلیک کرده تا به variable1 در قسمت current selections منتقل شود . سپس متغییر دوم را تا کلیک کرده تا به variable 2 برود. و با فشار دادن دکمه فلش دار دو متغیر به صورت جفت شده به جعبه سمت راست منتقل شده و آماده تجزیه و تحلیل است.
پاسخ
مرسی از کمک همتون
پاسخ

اطلاعات موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

ابزار و امکانات موضوع

پرش به انجمن: