تبلیغات متنی شما در این بخش
 • کلاس GIS کاربردی در شهرسازی

  اطلاعات و پیش ثبت نام کلاس جی آی اس در شهرسازی

  http://urbanity.ir/form/view.php?id=10211
 • کلاس بافت فرسوده در شهرسازی

  جهت آمادگی برای کار در دفاتر نوسازی و شرکت ها

  ثبت نام به زودی
 • کلاس آزمون نظام مهندسی شهرسازی

  شرکت در این کلاس برای همه شهرسازان لازم است

  ثبت نام
 • کلاس سیتی انجین CityEngine

  نرم افزار جدید و کاربردی برای طرح های شهری و سه بعدی سازی شهر

  ثبت نام
آخرین محصولات فروشگاه انجمن
کاریابی انجمن شهرسازی

جهت عضویت در کاریابی کلیک کنید

محل تبلیغات در انجمن ما ، تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه است !

. هنگامی که رادیو پخش زنده دارد شما میتوانید با مراجعه به همین صفحه به رادیو شهرساز گوش کنید.جهت پخش همایش ها و کلاس های خود با 09128989801 تماس بگیرید

موضوع : امور مربوط به اخذ پروژه کسر خدمت از ابتدا تا انتها (یک تجربه شخصی)

#1
امور مربوط به اخذ پروژه کسر خدمت از ابتدا تا انتها (یک تجربه شخصی)

دوستان سلام! تا به امروز دوستان زیادی پروژه گرفتن، تمومش کردن و کسریشون ثبت شده و رفتن. منم همینطور، دیگه کارم با سازمان ها و بنیاد و امور کسری تموم شده، اما تجربه های خوبی دارم که میخوام در خدمت دوستان قرار بدم، شاید قسمت هایی از توضیحاتم تکراری باشه ولی به هر حال میتونه برای دوستان مفید باشه.

شرایط عمومی: داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد یا مشغول به تحصیل بودن در مقطع ارشد و بالاتر. البته قرار بود از ابتدای امسال (1394) فقط به فارغ التحصیلان مقطع ارشد و دانشجویان دکتری که از پروپوزال خود دفاع کردند پروژه بدهند اما این طرح ظاهرا هنوز عملی نشده چون دوستان زیادی رو دیدم که هنوز دانشجو اند و پروژه هم گرفتند. رشته تحصیلی و معدل و غیره ملاک نیست، به هر کسی طبق رشته تحصیلی اش در صورتی که پروژه ای قابل تعریف باشد، به او خواهند داد. رشته و معدل و مدرک زبان مگر در شرایط خاص برای پروژه ای خاص و سازمانی خاص اهمیت پیدا می کند.


مرحله اول (پیدا کردن سازمانی جهت اخذ پروژه)
لیست کامل سازمان ها را می توانید از روی بورد در بنیاد ببینید. البته دوستانی هم زحمت کشیده اند و تعدادی از آن ها را در سایت قرار دادند. بنیاد هیچ تلاشی در پیدا کردن سازمان برای شما انجام نمی دهد (مگر طرح 10 + 2 که مختص ب.م.ن است). بهتر این است که به سازمانی که پیدا کردید و آن ها نیز اعلام نیاز کرده اند حضوری رفته و پروپوزال خود را جهت گرفتن اولین پروژه تکمیل کنید. معمولا این کار در سازمان ها زمان بر می شود، چراکه سازمان ها بعد از بررسی صلاحیت شما و اینکه از عهده پروژه بر می آیید یا خیر، نامه مربوط به شروع کار شما را به بنیاد می فرستند. بعد از ارسال نامه برای شما در بنیاد پرونده تشکیل می شود.

نکته 1) بسته به سازمانی که پروژه گرفتید باید طبق خواسته آن ها در هفته تعدادی از روزها را برای رفت و آمد به سازمان اختصاص دهید. یا می توانید صحبت کنید که دیگر نیاز به حضور شما در سازمان نباشد. در کل، حضور برای خیلی از سازمان ها مهم است. اگر مشکل رفت و آمد دارید و یا ساکن شهرستان هستید حتما قبل از گرفتن پروژه و تکمیل پروپوزال این موضوع را با سازمان درمیان بگزارید.

نکته 2) نوع پروژه بسیار مهم است! می تواند ترجمه یا شبیه سازی و پیاده سازی باشد و یا مطالعاتی و تحقیقاتی.

پروژه ترجمه نسبت به حجم کار، کسری کمی دارد که سقف آن 6 ماه و برای هر ماه معمولا 100 صفحه ترجمه است.
پروژه پیاده سازی کسری خیلی خوبی دارد، اما دردسر و گرفتاری های زیادی نیز دارد و اینکه زمان زیادی را هم می گیرد. گرفتاری های پروژه های پیاده سازی معمولا به تخصصی نبودن و بی اطلاعی افرادی است که در سازمان ها برای آن ها کار می کنید، این افراد معمولا روند پروژه را دائما در طول پروژه عوض می کنند و در نهایت پیاده سازی نسبت به آن چیزی که در پروپوزال نوشتید کلی تفاوت دارد. بهتر است اینجور پروژه ها را با دقت انتخاب کنید. البته بعضی (تعداد محدودی) سازمان ها هم افراد خبره ای را به عنوان مدیر پروژه برای شما انتخاب می کنند که مسیر پیاده سازی را برای شما راحت کرده و کلی کمک به شما می شود. میزان کسری برای اینجور پروژه ها بالای 9 ماه است.
پروژه مطالعاتی تحقیقاتی هم حد وسط نسبت به پروژه ترجمه و یا پیاده سازی است. این پروژه ها نسبت به ترجمه، حجم کار کمتری دارند ولی کسری بهتری دارند. کسری برای اینجور پروژه ها معمولا بین 3 تا 9 ماه است.مرحله دوم (انجام پروژه و اتمام)
در این مرحله بعد از اینکه پروژه رو انجام دادید، سازمان نامه اتمام کار شما را به بنیاد می فرستد، بهتر است دستی نامه را با خود ببرید.
در این مرحله اگر نیاز به پروژه دومی هم بود با سازمان صحبت کنید تا بگیرید و یا از سازمانی دیگه هم میتونید اقدام کنید. در کل دو پروژه میتونید انجام بدید. پروژه ها نباید تداخل زمانی داشته باشند. بعد از اتمام اولی، آغاز بکار دومی را ببرید بنیاد.
سعی کنید پروژه ها را از دو سازمان جدا بگیرید (البته این نظر شخصی بنده است).
در نهایت نامه های اتمام پروژه ها، کامل باید در پرونده شما باشد.


مرحله سوم (امور دفاع در بنیاد)
برای دفاع، شخص باید شرایط دفاع داشته باشد:

در صورتی که شخص سرباز باشد و مدتی خدمت کرده باشد و با کسری پروژه، خدمتش پوشش داده شود اجازه دفاع دارد.
در صورتی شخص سرباز نباشد ولی سابقه خدمت قبلی دارد و با کسری پروژه، خدمتش کامل می شود، اجازه دفاع دارد.


نفراتی که شرایطی غیر از موارد بالا را دارند باید صبر کنند تا شرایط بالا را دارا شوند. مثلا کسی که الان سرباز است و 3 ماه خدمت کرده است، پروژه 6 ماهه هم انجام داده است باید صبر کند تا مدت خدمتش 15 ماه شود تا بتواند دفاع کند. یا مثلا کسی که اصلا خدمت نرفته است و دانشجو است و با پروژه مثلا 19 ماه هم کسری جمع کرده است، باید صبر کند تا فارغ التحصیل شود، دفترچه پست کند، اعزام شود و بعد از آموزشی دفاع کند.
اگر شرایط بالا را داشتید به بنیاد مراجعه کرده و وقت دفاع بگیرید. به این صورت که منشی تاریخی را برای شما معین می کند که اونجا باشید. در تاریخ مقرر با تمام مدارکی که دارید (اگر نامه اتمام یا چیزه دیگری دارید که قبلا نبرده اید) و CD های پروژه ها برای تکمیل پرونده و گرفتن وقت دفاع اصلی به بنیاد مراجعه کنید. CDها را حتما با خود ببرید چون بسیاری از سازمان ها CD نمیفرستند و یا احتمال دارد که در بنیاد گم شود.

نکته در مورد CD: حتما فایل ورد خود را هم با فرمت DOC و هم DOCX ذخیره کنید. ورژن آفیس بنیاد 2007 است. در صورتی که یکی از فایل های شما باز نشود مجبورید روز دیگری جهت تحویل CD ها به بنیاد مراجعه کنید. در رایت CDها هم دقت کنید که با سرعت پایین رایت شود.

وقتی همه چیز اوکی بود و CDها هم بی مشکل باشد، چکیده هر پروژه پرینت گرفته می شود و در پرونده شما منگنه می شود، سپس به اتاق دیگری (موسوم به رایانه) فرستاده می شود. بعد از آن اسم شما اعلام شده و اونجا فردی که آدم منطقی ای هم هست پرونده شما را بررسی کرده و وقت دفاع اصلی را به شما می دهد. بسته به شرایط شما می تواند دو روز تا یک هفته بعد باشد.


مرحله آخر (دفاع)
روز مقرر به بنیاد مراجعه کرده و وقتی که نوبت شما شد از پروژه ها و کارهای خود دفاع می کنید. کار سختی نیست. در حد پنج دقیقه است. سعی کنید کار خود را به نحوه احسن و طوری که شخص حس کند کار شما مفید است و به درد نظام می خورد جلوه دهید. معمولا کسری ها طوری داده می شود که شخص دیگر نیاز به خدمت کردن اضافه نداشته باشد. یعنی وقتی یک پروژه انجام دادید و 6 ماه کسری گرفتید و 6 ماه هم از خدمت شما مونده است، کسری را کامل به شما می دهند که ترخیص شوید. بیشتر دوستان به همین صورت خدمت را تمام کردند. شرایط خاص هم داریم، مثلا کار کسی خوب نبوده و بهش 3 یا 4 ماه دادند و طرف مجبور بوده یکی دو ماه دیگه هم خدمت کنه.
بعضی پروژه ها (بالای 9 ماه) هم نیاز به دفاع کننده از طرف سازمان دارد که زیاد در موردش اطلاعی ندارم ولی نسبت به دیگر پروژه ها زمان بر تر می شود چون نیاز به هماهنگی با سازمان دارد.
بعد از دفاع یک روز در سازمان کمیسیون تشکیل می شود و کسری شما تصویب می شود. سه روز بعدش هم میتونید برید و نامه کسری رو بگیرید. البته سازمان، به گیرنده های مورد نظر خودش هم یک نسخه می فرستد.

این تمام اطلاعات و مراحلی بود که باید طی میشد. همه اش تجربه شخصی بنده است. ممکن است بعضی قسمت ها هم اون چیزی نباشه که برای شما پیش میاد ولی بیس و پایه مراحل همین است.


انشاالله که مطالب بالا براتون مفید باشه و موفق باشید...
پاسخ
#2
سلام مهندس دستت درد نکنه خیلی لطف کردی خدا خیرت بده
پاسخ
#3
خواهش میکنم
پاسخ
#4
سلام دوست عزیز ممنون از اطلاعاتی که گذاشتین ... ی سوال، سرباز درحال خدمت باشی هم میتونی پروژه بگیری؟
[تصویر: 139669709544371.jpg]
پاسخ
#5
بله میشه

یک سایت خوبم هست که خیلی اطلاعات خوبی بهتون میده

http://www.applyabroad.org/forum/forumdi...8%B2%DB%8C

تمامیه ارگان هایی که پروژه میدهند

http://bayanbox.ir/info/8127755376050449...9%85%D8%AA
پاسخ

اطلاعات موضوع

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

ابزار و امکانات موضوع

  پرش به انجمن: