تبلیغات متنی شما در این بخش
آخرین محصولات فروشگاه انجمن
کانال تلگرام انجمن شهرسازی ایران

کانال تلگرام انجمن شهرسازی ایران اربنیتی

محل معرفی و فروش محصولات و خدمات شما

ما در این قسمت محصولات شما را روزانه به هزاران شهرساز نمایش می دهیم

اطلاعیه
کلاس های جی آی اس کاربردی در شهرسازی دوره جدید بهمن ماه به زودی شروع می شود. دوستانی که علاقمند به یادگیری GIS از صفر تا صد هستند با تلفن 09128989801 تماس حاصل فرمایند و فرم مربوطه را نیز در آدرس www.urbanity.ir/gis تکمیل کنند
محل تبلیغات شما ، تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه است !


×
© Urbanity
google+

موضوع : معماری صخره ای روستای گورمه در کاپادوکیه ی ترکیه

 1. #1
  اعضای طلایی

  تاریخ عضویت:
  Feb 2010
  ارسال‌ها:
  973
  موضوع‌ها:
  475
  اعتبار:
  14

  معماری صخره ای روستای گورمه در کاپادوکیه ی ترکیه

  کران های مخروطی شکل و دوک مانند در دره ی زیبای گورمه واقع در گورمه در 15 کیلومتری شرق نوشهیر و در 5 کیلومتری غرب اورگوپ ترکیه قرار دارد که یکی از بهترین و عجیب ترین مناظر طبیعی سرزمین ترکیه را به تصویر می آورد.
  گورمه با اشکال و بافت های معماری باستانی از جمله نمونه های منحصر به فرد بناهای صخره ای در جهان است که در قلب کاپادوکیا می باشد.

  [عکس: 1318897425.jpg]

  گورمه به خاطر برف و باران فراوان سرچشمه ی رودهای متعددی است که یا جلگه های داخلی را مشروب می کند و یا آب و هوای خوش این منطقه سبب حاصلخیزی خاک اطراف گورمه می گردد. مرغوب ترین کشتزارهای اهالی گورمه در دره ی گورمه می باشد بر روی دشتی مرتفع و زیبا قرار دارد. دره ی شمالی جنوبی سرسبز گورمه یکی از خوش آب و هواترین و زیباترین نقاط کوهستانی ترکیه به شمار می رود که علاوه بر نهر نسبتاً بزرگ دارای چشمه های آب معدنی نیز می باشد که دارای خواص پزشکی فوق العاده بوده و محتملاً در دفع سنگ کلیه بی تاثیر نیست مراتع سرسبز از مهمترین مراکز دامداری و دامنه های اطراف گورمه می باشد.

  [عکس: 1307455837.jpg]

  وادی قلیچ لار
  به وادی هایی که در بین گورمه و آک تپه قرار داشته و از تخته سنگها تشکیل یافته قلیچ لار بزرگ و کوچک نامیده می شود. دودکش های جن که کانال آب از میان آن عبور می کند، تونل ها و با سنگ های جالب توجه و منظره ای بسیار جذابی دارد. کلیسای قلیچ لار نیز در این وادی قرار دارد.

  خصوصیات معماری بومی گورمه
  معماری صخره‌ای حاکی از صحنه های مبارزه و جدال انسان با طبیعت و در خدمت گرفتن صخره های طبیعت است. در معماری معمولی به وسیله مصالح ساختمانی گچ، آهک و خشت هیئت اصلی بنا را به وجود آورده در صورتی که در معماری صخره ای فضای مورد نظر در درون توده سنگ هویدا می گردد و سنگ طبیعی نیز مانند کالبدی، قشری مستحکم در اطراف این فضا ایجاد می کند.

  [عکس: 1325514197.jpg]

  در معماری صخره‌ای از نظر شکل و طبیعت صخره ها دو نمونه ی مهم تشخیص می دهیم.

  1. در درون صخره های عظیم آزاد و مجزا از یکدیگر فضاهای مستقل و یکپارچه ای خلق شده که به یک واحد مسکونی و یا واحد عمومی تعلق دارند، نمای خارجی این گونه بناها را می توان حجاری و تزئین کرد. در اینجا به راحتی می توان پنجره و نورگیر تعبیه نمود معابد هندی و قسمت معتنابهی از معماری صخره ای منطقه ی گورمه، حاجی رو و کاپادورکیه [کاپادوکیه] ترکیه و همچنین معماری صخره‌ای کندوان آذربایجان در ردیف نمونه های مشخص این نوع معماری محسوب می گردد.

  [عکس: 1286415713.jpg]

  [عکس: 1298467424.jpg]

  2. در درون صخره های کوه ها و تپه ها فضاهایی ایجاد می گردد که در آن صرفاً فضای داخلی به عنوان تقریباً یک حفره ی وسیع و بزرگ مطرح شده است. در اینجا نمای خارجی تقریباً مفهومی نداشته و پنجره و نورگیری نیز در آن نمی توان تعبیه نمود. نمونه ی مهم آن در ایران روستای میمند کرمان است.

  [عکس: 1272975192.jpg]

  معماری صخره‌ای گورمه در رابطه با کران های طبیعی و مناظر اطراف جهانی از زیبایی آفریده است. در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی کوه ها منظره ای در یکی از خوش آب و هواترین نقاط ترکیه ایجاد شده است که بیشتر به نظر خواب و خیال می آید. ده ها کران جورواجور، چندتایی، جفتی، تکی، مخروطی شکل و دوک مانند یکی از بهترین مناظر طبیعی ترکیه را مجسم ساخته است. از دهانه های آتشفشان و دیگر کوه های آتشفشانی طی هزاران سال مواد مذاب بیرون می جهیده است. این گدازه ها در طی قرون متمادی روی هم انباشته و به تدریج بر روی آن ها پوسته ای از سنگ توف با مقامت های [ضخامت ؟] مختلف ایجاد گردیده است. توده ها و گدازه های مذاب آتشفشانی به وسیله ی باد و بوران و برف و باران در طی هزاران سال متمادی شکل گرفته و به فرم کران در آمده است به تدریج قسمت های کمتر سخت کران ها ریخته و قسمت های سخت تر باقی مانده و وضعیت کنونی را که بیشتر به معجزه ی طبیعی شباهت دارد ایجاد نموده است. باد و باران مفرط به خصوص در کران های ناحیه ی ورودی روستا بیشتر موثر بوده و صدمه ی زیادی به آن ها وارد آورده است در صورتی که در شرق و انتهای روستا به خاطر وجود تپه های مرتفع کران ها بلندتر و سالم تر باقی مانده است.

  [عکس: 1303035628.jpg]

  [عکس: 1362737910.jpg]

  فلسفه ی سکونت در گورمه
  در گورمه شکل خارق العاده و چشمگیر و خاص طبیعت است که انسان را به سوی خود کشید به خصوص انسانی را که سرگردان گشته و برای دفاع از زندگی خود در جستجوی پناهگاه امنی است. در این مورد احتمالاً حمله ی دشمنان سبب شد که مردم روستاهای اطراف از موقعیت طبیعی کران ها استفاده نموده به تدریج درون کران ها را خالی کرده و در آن ها جایگزین شدند بدین ترتیب هم خود را از نظر مقابله با بیگانگان در امان دیدند هم سکونت در کران ها را در تابستان و زمستان نیز از مقابله با سرما و گرما کاملاً مطبوع یافتند.

  [عکس: 1342884880.jpg]

  شیارهای متعدد که آب رودهای طبیعی نیز است کران ها را از یکدیگر جدا کرده و شکل طبیعی کوچه های را ایجاد نموده است. بر روی بعضی از شیارهای پل هایی از چوب ساخته اند که کرانی را به کران دیگر مربوط می کند.

  [عکس: 1287469838.jpg]

  گورمه دارای کلیسا مسجد، حمام، مدرسه و .... می باشد و سکونت اولیه در این منطقه از مسیحیان دوران اولیه تا دوره ی دوم ادامه داشته است. کلیسای ارتاخانه، دورموش قدیر، یوسف کوچ و بزیرخانه، خانه های سنگی حجاری شده در وادی های اوزون دره، باغیل دره و زمی و نیز دودکش های جن این منطقه، مناظره ی تاریخی را در چشمان بازدید کنندگان می گستراند.

  ارتباط طبقات بالایی کران ها با خارج از طریق پلکان بسیار زیبایی از بدنه ی خود کران تامین گشته است. طبقه ی هم کف، اکثراً اصطبل بوده طبقات دوم و سوم و چهارم مسکونی است و در بعضی موارد از طبقه چهارم به عنوان انبار نیز استفاده کرده اند.

  [عکس: 1368079676.jpg]

  آبریزها اکثراً در کنار معابر و در خارج از کران ها و محیط مسکونی قرار داده هر چند خانواده به طور مشترک دارای یک آبریز است. آبریزها اکثراً دارای چند محل نشیمن و انباره می باشد که بستگی به شیب زمین دارد.

  [عکس: 1339844748.jpg]

  به خاطر قطر و ضخامت زیاد کران ها ایجاد نورگیر در طبقات پایین کار بسیار مشکلی است بدین مناسبت نورگیرها اغلب در طبقات بالا واقع است جنس پنجره ها از چوب بوده اغلب به شکل شطرنجی و در آن ها قطعات کوچک شیشه تعبیه شده است.

  [عکس: 1300603826.jpg]

  هنوز آثار معماری صخره ای در اغلب نقاط جهان به چشم می خورد ولی معماری صخره ای از نوع گورمه فقط در یک منطقه ی دیگر در روی زمین ایجاد شده و آن در دامنه ی کوه زیبای سهند ایران می باشد که روستای زیبای کندوان است. البته وسعت منطقه ی معماری صخره‌ای در دره ی گورمه در حدود 15 الی 20 برابر کندوان آذربایجان است. بدین مناسبت می توان کندوان ایران را نمونه ی کوچکتر گورمه ی ترکیه دانست.

  [عکس: 1354481318.jpg]

  http://pareeparvazz.blogfa.com/cat-102.aspx
  زهره دودانگه

 1. #2
  عضو بسیار فعال انجمن

  تاریخ عضویت:
  Dec 2011
  ارسال‌ها:
  198
  موضوع‌ها:
  51
  اعتبار:
  3

  RE: معماری صخره ای روستای گورمه در کاپادوکیه ی ترکیه

  Heartmersi zohre jon alyyyyyyyyyyy bod
  شهر الفبای نا نوشته هاست .هرگاه هنر خواندن نا نوشته ها را اموختیم شهر هامان را حیات مجدد خواهیم بخشید
  شهر ها را عاشقانه و دوستانه بسازیم


  *.*
  ˜*•. ˜*•.•*˜ .•*˜
  ˜*•. ˜”*°•.˜”*°•.•°*”˜.•°*”˜ .•*˜
  یا رب نظر تو برنگردد
  ***
  .•*˜ .•°*”˜.•°*”˜”*°•.˜”*°•. ˜*•.
  .•*˜ .•*˜*•. ˜*•.
  .•˜•. 1. #3
  عضو انجمن

  تاریخ عضویت:
  Apr 2012
  ارسال‌ها:
  8
  موضوع‌ها:
  1
  اعتبار:
  0

  RE: معماری صخره ای روستای گورمه در کاپادوکیه ی ترکیه

  سلام خانم زهره دو دانگه
  ممنونم خیلی اطلاعات جامع و خوب بود.
  پایان نامه من در خصوص این شهره
  ممنون میشم مخصوصا اگر بر پایه gis باشد به من برسیونید

 1. #4
  عضو انجمن

  تاریخ عضویت:
  Mar 2011
  ارسال‌ها:
  3
  موضوع‌ها:
  0
  اعتبار:
  0

  RE: معماری صخره ای روستای گورمه در کاپادوکیه ی ترکیه

  مرسی
  یه چیزی شبیه به کندوان اسکو واقع در آذربایجان شرقی
  Wink

اطلاعات موضوع

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

ابزار و امکانات موضوع

ابزار و امکانات موضوع

  پرش به انجمن:


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  *برنامه ریزی شهری در ترکیه* ❣(✿◠‿◠)❣ 6 1,571 11-07-2014, 03:57 PM
آخرین ارسال: ❣(✿◠‿◠)❣
  روستای مرموز ” خواست خدا ” baharak 3 356 06-07-2014, 04:06 PM
آخرین ارسال: baharak
  مرموزترین روستای ایران!!!روستایی در ایران که زمان در آن متوقف شده است!!!!!!!!!!!! mahsa hekmati 9 4,804 24-06-2014, 07:50 AM
آخرین ارسال: *مهسا*
  ترکیه تنگه بوسفور(Boğaz) baharak 0 250 09-02-2014, 12:48 PM
آخرین ارسال: baharak
  شهری در صخره ها baharak 0 326 03-02-2014, 01:41 AM
آخرین ارسال: baharak
  معماری فولدینگ رویکرد شکلی به معماری هادی میرمیران و بهرام شیردل یامین 0 4,541 29-05-2011, 10:45 AM
آخرین ارسال: یامین
  کارت پستال های صد ساله: قسطنطنیه، پل گالاتا (Galata)، ترکیه zohreh1986 0 1,301 24-08-2010, 12:58 PM
آخرین ارسال: zohreh1986